piątek, 7 października 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2538

Podczas Wiecu Rozumu (Waszyngton, marzec '12) powiedziałem coś w rodzaju, że gdy się spotka katolika, który wierzy w śmiechu warte rzeczy, takie jak np. przeistoczenie (transsubstancjacja), to powinno się odmówić szacunku jego wierze. Wydaje mi się, że zrozumiano to jako sugestię odmowy szacunku dla takiego katolika jako człowieka, co muszę przyznać jest bardzo kuszące, ale faktycznie usiłowałem powiedzieć tylko, że powinno się zakwestionować wiarę tego katolika (czy kogokolwiek wierzącego w absurdalne rzeczy), która w cytowanym przypadku polega na tym, że wafelek pobłogosławiony przez księdza zamienia się dosłownie, dosłownie w Żyda z I wieku. 

Tak czy siak, zostało to odebrane jako coś, za co powinienem przeprosić, bo sugerowało brak szacunku dla człowieka. Wtedy zacytowałem Johanna Hari, brytyjskiego dziennikarza, który powiedział - ,,Darzę ciebie zbyt dużym szacunkiem, by szanować twoją śmiechu wartą wiarę". I nie jest to zły sposób postawienia sprawy. Pomyślałem jednak, że zmodyfikuję go następująco: darzę ciebie zbyt dużym szacunkiem, by sądzić, że mógłbyś uwierzyć w coś tak śmiechu wartego. Jednak skoro poważnie mienisz się katolikiem, to bądź uprzejmy albo obronić swoją wiarę w przeistoczenie, wyjaśniając dlaczego nie jest śmiechu warta, albo przyznaj, że wcale nie jesteś katolikiem; nie możesz mieć jednego i drugiego!
Richard Dawkins
---
Religia polega na zamianie niesprawdzonej wiary w niepodważalną prawdę za sprawą siły instytucji i upływu czasu.
Richard Dawkins
---
Społeczeństwo staje na głowie, by mieć wzgląd na wrażliwość religijną, ale już nie na żadną inną. Gdy powiem coś dla osób religijnych obraźliwego, to będę powszechnie potępiany, także przez wielu ateistów. Ale jeśli powiem coś podobnego o demokratach, republikanach czy partii zielonych, to ujdzie mi to na sucho. Chowanie się za zasłoną dymną nietykalności jest czymś, na co pozwala się religiom od zbyt długiego czasu.
Richard Dawkins

ARE YOU READY TO...
I tylko qrde żadnych numerów z aborcją,
bo cały biznes trafi szlag!
 DEFEND YOUR FAITH?
 PODAJ DALEJ! 

                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz