piątek, 4 grudnia 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2230

Możemy zdefiniować ,,wiarę" jako niezachwiane przekonanie o prawdziwości czegoś, co nie jest oparte na dowodzie. Gdzie istnieje dowód, nikt nie mówi o ,,wierze". Nie mówimy o wierze, że dwa i dwa jest cztery albo, że ziemia jest okrągła. Mówimy o wierze tylko wtedy, gdy pragniemy zastąpić dowód emocjami.
Bertrand Russell 
---
Najbardziej zażarte kontrowersje dotyczą rzeczy, na które nie ma dobrych dowodów w żadną stronę. Prześladowania są stosowane w teologii, nie w arytmetyce.
 Bertrand Russell
***

Religia nie zasługuje na szacunek, ponieważ a) - nie ma do zaoferowania szacunku i b) - nie ma do zaoferowania żadnych dowodów. Prawdę mówiąc, dowód nie jest mile widziany, bo usuwa potrzebę wierzenia, a to oznaczałoby marnowanie tej fałszywej cnoty. Wiara jest jedną z trzech fałszywych cnót; pozostałymi są pobożność i bogobojność.
Pat Condell
***
Religia ma u swoich podstaw pewne idee, które nazywa świętymi, uświęconymi czy jakoś tak. Znaczenie tego jest następujące. Oto mamy idę czy wyobrażenie, o którym nie wolno mówić źle; po prostu nie wolno. Dlaczego nie? Bo nie.
Douglas Adams
***
Gdyby w wypowiedzi Douglasa Adamsa zmienić początkowe słowo ,,Religia" na frazę ,,Prawa i sprawiedliwa ideologia", a po ,,Bo" wstawić ,,qrwa!", to otrzymalibyśmy opis mentalności agresywnej polit-religijnej sekty, takiego ot stada wyposzczonych szczurków 
z Wielkim Małym Szczurem na czele,
żerujących na młodej i wciąż nieokrzepłej demokracji, zostawiających swoje cuchnące toksyczne odchody na konstytucji i innych aktach prawnych. A wszystko to z woli, tudzież w imieniu tzw. ,,narodu", czyli w 38-milionowym kraju na mocy głosów 5,5 miliona wyborców spośród 30 milionów uprawnionych, których połowa poszła na wybory. Oczywiście wieczna chwała też tym przedstawicielom reszty narodu, którzy mogli, ale nie ruszyli dupy, żeby zagłosować (najlepsza trutka na PiSzczury). Ciekawość ilu z nich teraz gardłuje i się KODuje.

                                                                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz