wtorek, 11 listopada 2014

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1842

Wielu myślących ortodoksyjnie mówi tak, jak gdyby obalanie dogmatów było sprawą sceptyków, raczej niż dowodzenie ich sprawą dogmatyków. Oczywiście jest to błąd. Gdybym zasugerował, że między Ziemią a Marsem jest imbryk, który krąży wokół Słońca po orbicie eliptycznej, nikt nie byłby w stanie obalić mojego twierdzenia, gdybym też skrupulatnie dodał, że ten imbryk jest zbyt mały, by go wykryć za pomocą nawet największych teleskopów. Ale gdybym poszedł dalej i powiedział, że skoro mojego twierdzenia nie można obalić i dlatego wątpienie w jego prawdziwość jest arogancją nie do zniesienia dla ludzkiego rozumu, byłbym słusznie posądzony o wygadywanie głupstw. Jednakże gdyby istnienie takiego imbryka było potwierdzone przez starożytne księgi, każdej niedzieli nauczane jako święta prawda i wtłaczane dzieciom do głowy w szkole, to wahanie się, czy wierzyć w jego istnienie stałoby się oznaką ekscentryczności i w czasach postępu kwalifikowałoby wątpiącego do wizyty u psychiatry albo u inkwizytora w czasach wcześniejszych.
Bertrand Russell
***
Sądzę, że w całym świecie chrześcijaństwa istnieje prawo, które kwalifikuje jako bluźnierstwo zaprzeczanie czy wątpienie w boską inspirację wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu, od Księgi Rodzaju po Objawienie św. Jana. W większości krajów Europy jest to karane ogniem na stosie lub kołem tortur.... Zatem jakież to dociekanie, gdy pisarz na pewno ryzykuje otrzymanie kary grzywny albo więzienia za wysunięcie każdego argumentu na rzecz badania boskiego autorytetu tych ksiąg.   
John Adams
***
To wszystko, czego nie możemy łatwo zrozumieć nazywamy Bogiem; oszczędza to niepotrzebnego eksploatacyjnego zużycia tkanki mózgowej.
Edward Abbey
***
Wiem, że wiara jest powłoką kłamstwa.
Amy Lowell
***
O qrde, Jezus naprawdę uzdrawia!

                                                                                 

1 komentarz:

  1. Wizerunek pierwszej windy na świecie w biblii dla dzieci jest ważniejszy od informacji o cudownym uzdrownieniu chromego...

    OdpowiedzUsuń