wtorek, 6 lutego 2024

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 5211

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI 
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
 RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA

 PIĘKNO OBSESJI 
Powyższy tytuł nie jest (chociaż spokojnie mógłby być) oceną sposobu funkcjonowania umysłowości św. (tj. św-irującego... co on bierze?) Prezesa Wszechmogącego i jego parareligijnej politsekty prowadzącej systematyczną zagładę racjonalnego podejścia do rzeczywistości na rzecz jej zaklinania. W notce mowa natomiast o czymś znacznie głębszym, niemniej jednak bardzo podobnym - o obsesji religijnej, leżącej u podstaw paranoicznego postrzegania świata jako  układu  nieczystych sił, sprzysiężonych przeciwko NAM. Przy takim podejściu logikę, jak poniżej słusznie zauważa Stephen King, można wyrzucić przez okno. W zasadzie można bez problemu rozum wyrzucić przez okno. Żaden sutannowy czy podobny mu pasożyt nie będzie po nim płakał. Raczej wprost przeciwnie!

Religie są jak te pigułki, które należy połykać w całości bez rozgryzania.
Thomas Hobbes
***
Religia jest próbą uzyskania panowania nad światem zmysłowym, w którym jesteśmy umieszczeni, poprzez świat życzeń, jaki  rozwinął się w nas skutkiem biologicznej i psychologicznej konieczności.
Zygmunt Freud
***
Piękno obsesji religijnej polega na tym, że ma ona moc wyjaśniania wszystkiego. Jak tylko Bóg (czy Szatan) jest uznany za praprzyczynę wszystkiego, co zachodzi w doczesnym świecie, to już nic nie jest dziełem przypadku... logikę można z powodzeniem wyrzucić przez okno.
Stephen King
***
Jak to jest, że im ludzie mniej inteligentni, tym bardziej uduchowieni? Wszystkie luki w wiedzy zdają się wypełniać duszą. To wyjaśniałoby, dlaczego im mniej posiadają wiedzy, tym więcej religii.  
Joseph L. Steffens
***
Religia gloryfikuje dogmat despotycznego, mitycznego Boga. Ateizm uszlachetnia zainteresowania wolnego i postępowego Człowieka. Religia jest zabobonem. Ateizm jest jasnością umysłu. Religia jest średniowieczna. Ateizm jest nowoczesny.
Emanuel Haldeman-Julius
***
Nie sądzę, by jakakolwiek religia miała sens i uważam, że ludzie, którzy się w to angażują są naciągani, i nie wydaje mi się, żeby judaizm miał więcej sensu niż chrześcijaństwo, i nie wydaje mi się, żeby chrześcijaństwo miało więcej sensu niż scjentologia. A tu mamy gościa nazwiskiem L. Ron Hubbard, który powiedział do swoich przyjaciół - ,,Słuchajcie, mam zamiar zorganizować nową religię, bo nie mogę zarobić kasy jako pisarz science-fiction". [Śmiech] To znaczy przyznał to publicznie! W przypadku Jezusa Chrystusa to chociaż tyle, że nie da się pójść i z facetem pogadać.
Howard Stern

ARE YOU READY TO...
(Nie trzeba burzyć, wystarczy przekazać
w odpowiednie łapy ręce i luz.)

GET OBSESSED?
 PODAJ DALEJ! 
                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz