niedziela, 20 maja 2018

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 3128

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
 MAŁPA W TYŁKU 
święte pisma rz., błogosławione księgi naszej boskiej religii, w odróżnieniu od fałszywych i bluźnierczych tekstów, na których oparte wszystkie inne religie. 
Ambrose Bierce
***
Religie zawsze były uniwersalne w takim sensie, że wszystkie ludy, o których coś wiemy miały religię. Jednak różnice pośród nich są tak wielkie i tak szokujące, że jakikolwiek wspólny czynnik możliwy do wydobycia jest bez znaczenia... Wydaje się, że wcześniejsi apologeci chrześcijaństwa postępowali bardziej roztropnie niż niektórzy dzisiejsi, uznając wszystkie religie poza jedną za uzurpatorstwo, w najgorszym przypadku za czczenie demonów, a w każdym razie za wytwory przesądnej wyobraźni.
John Dewey
***
Homo religiosus wynajduje symbole religijne, które czci i wielbi, aby chroniły go przed nieodwołalnością śmierci i rozkładu. Wymyśla rajskie fikcje, żeby przynosiły otuchę i wsparcie. W aktach wyjątkowego samooszukiwania, w różnych czasach i miejscach był skłonny wyznawać wiarę w najbardziej niewiarygodne mity ze względu na zawarte w nich obietnice.
Paul Kurtz
***
Zazwyczaj twierdzi się, że religia jest potrzebna, aby ludzie zachowywali się przyzwoicie i wspólnie pracowali. Wszystkie dowody wskazują na coś wręcz przeciwnego. Religia nie poprawiła jakoś znacząco ludzkiego zachowania. Pogańscy Rzymianie byli znacznie łagodniejsi niż chrześcijanie z czasów inkwizycji. Religia  nie zjednoczyła chrześcijan, muzułmanów, buddystów czy żydów. Ona ich podzieliła. W gruncie rzeczy religia nigdy ich nie zjednoczy, bo wymaga, żeby wyznawali tę samą wiarę bez przedstawiania rzetelnego dowodu, że ich wyobrażenia są poprawne. Z drugiej strony, rozum jest jedyną rzeczą, która może zjednoczyć ludzi o różnych poglądach. Rozum opiera swoje decyzje na dowodach dostępnych dla każdego i pozwala ludziom nie zgadzać się ze sobą, gdy takich dowodów brak. Religia nigdy tak nie postąpi.         
Richard Carrier
***
Nie ma logicznego powodu, żeby wierzyć w Boga. Są na pewno powody emocjonalne, ale nie mogę wierzyć, że nic jest czymś tylko dlatego, że dodawałoby to otuchy. Nie jestem w stanie wierzyć w Boga w większym stopniu, niż jestem w stanie wierzyć w niewidzialną małpę mieszkającą w moim tyłku; jednak uwierzyłbym w oboje, gdyby można było naukowo udowodnić ich istnienie.
Andrew Davidson
***
W czasie pewnego żydowskiego seminarium teologicznego miała miejsce niekończąca się dyskusja o dowodach na istnienie Boga. Po kilku godzinach jeden z rabinów wstał i powiedział - ,,Bóg jest tak wielki, że nawet nie musi istnieć."
Victor Weisskopf

ARE YOU READY TO...
KEEP LOOKING FOR
THE INVISIBLE MONKEY?

 PODAJ DALEJ! 
                                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz