niedziela, 10 lipca 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2449

***
Sądzę, że gdyby trójkąt umiał mówić, powiedziałby, że Bóg jest nadzwyczaj trójkątny, a okrąg, że natura boska jest nadzwyczaj okrągła; i tak oto każdy przypisywałby Bogu swoje własne atrybuty.
Benedykt Spinoza
***
Jeśli mój rozmówca zechce mnie przekonać, że na Jowiszu są jacyś mieszkańcy i że ich opis przezeń podany odpowiada rzeczywistości, to do niego należy przedstawienie dowodu na poparcie swojego twierdzenia. Ciężar dowodu spoczywa na nim; nie do mnie należy dowiedzenie, że takie istoty nie istnieją, by uzasadnić moje niedowierzanie, ale do niego, że rzeczywiście istnieją, by mógł utrzymywać, że powinnam mu uwierzyć. Podobnie do twierdzącego, że Bóg istnieje należy podanie dowodu na poparcie swojego twierdzenia; ciężar dowodu spoczywa na nim.
Annie Wood Besant
***
 
Twierdzenia religijne nie poddają się falsyfikacji, ponieważ są niesprawdzalne. Wierni nie akceptują żadnych dowodów przeciwko istnieniu Boga: ani istnienia moralnego i naturalnego zła, ani dowodów dostarczanych przez naukę i rozum. Zawsze istnieje jakaś wymówka albo wytłumaczenie, a w ostateczności tchórzliwe odwoływanie się do niepoznawalności czy też tajemnicy bóstwa, za sprawą której ci, którzy tak bardzo pragną wierzyć, że gotowi są w imię tego zrezygnować ze znacznej części swoich zdolności umysłowych, mogą od siebie odsunąć albo zignorować nawet najbardziej jednoznaczne logiczne wywody lub niepodważalne fakty.
A. C. Grayling
***
Hmmm, całkowicie areligijny - ateista. Stwierdziłem, iż ludzie zdają się sądzić, że religia przynosi moralność i zrozumienie przyrody. Szczerze mówiąc uważam, że w obu przypadkach szkodzi.  
Linus Torvalds
***
 
Nadszedł czas, by ludzie rozumu powiedzieli - dość tego! Wiara religijna zniechęca do niezależnego myślenia, stwarza podziały i jest niebezpieczna.
Richard Dawkins

ARE YOU READY...
TO THINK?
 
 PODAJ DALEJ! 

                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz