wtorek, 14 czerwca 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2423

Wystarczy tylko przez chwilę zdać sobie sprawę z faktu, że opisane w notce praktyki były (i wciąż są - nikt ich nie unieważnił) sankcjonowane przez bardzo nieomylne Słowo Boże (które stanowi fundament tradycji chrześcijańskiej, m.in. w tutejszym sKkansenie), żeby nabrać obrzydzenia do opartej na nim religii, jej agentów i wielu wyznawców. Każdy, kto znajduje jakieś ,,racjonalne wytłumaczenie" tego i innych przykładów barbarzyństwa w wersetach Pisma Świętego jest kompletnym moralnym i intelektualnym bankrutem, więc musi pójść w zaparte, bo w przeciwnym razie musiałby plunąć w lustro. Sorry, taką mamy logikę. 
 BIBLIA TYSIĄCLECIA 
 Stary Testament 
Ks. Kapłańska, rozdz. 25, ww. 44-46
Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was.

***
Stany niewolnicze Unii [czasy wojny secesyjnej - Delaware, Kentucky, Maryland, Missouri, Wirginia Zach.] dzielą się na dwie kategorie: stany zajmujące się hodowlą, gdzie ludzkie zwierzęta robocze zyskują na wartości, rozmnażają się i nabierają siły do pracy; i stany produkujące cukier i bawełnę, do których te zwierzęta robocze są wysyłane i gdzie zmuszane są do morderczej pracy. Już wielkim złem jest samo to, że cywilizowany człowiek jedzie do niecywilizowanego zakątka świata, gdzie istnieje niewolnictwo, kupuje tam tych nieszczęsnych dzikusów i wywozi ich do pracy w odległych krajach. A co dopiero sytuacja, w której cywilizowany człowiek, ochrzczony człowiek, człowiek dumny z tego, że jest obywatelem wolnego stanu, człowiek uczęszczający do chrześcijańskiego kościoła hoduje niewolników na eksport, a gdyby powiedzieć całą okropną prawdę, to płodzi on też niewolników na eksport; ogląda dzieci, czasami swoje własne dzieci, baraszkujące od urodzenia; widzi jak rosną, przyzwyczaja się do ich twarzy, a potem je sprzedaje po 400 lub 500 dolarów za sztukę i wysyła do odległego regionu, by wiodły życie na granicy śmierci - życie, którego najlepszą stroną jest jego krótkotrwałość. Muszę wyznać, że budzi to zgrozę większą niż zgroza wzbudzana przez handel niewolnikami, będący przekleństwem wybrzeży Afryki. I proszę zauważyć, że mówię o handlu tak regularnym, jak handel trzodą chlewną pomiędzy Dublinem a Liverpoolem czy handel węglem pomiędzy dwoma regionami Anglii.
Thomas Babington Macaulay
(z mowy wygłoszonej w brytyjskiej Izbie Gmin, 26 lutego 1845)
***


 BIBLIA TYSIĄCLECIA 
 Nowy Testament 
List św. Pawła do Kolosan, rozdz. 3, w. 22
Niewolnicy, bądźcie we wszystkim posłuszni doczesnym panom, nie służąc tylko dla oka, jak gdybyście mieli się ludziom przypodobać, lecz w szczerości serca, bojąc się [prawdziwego] Pana.
 UFAMY SŁOWU BOGA 

Na takie oto wyżyny zła
wynosi człowieka religia.
Lukrecjusz

Oj tam, oj tam,
panie Lukrecjusz,
najważniejsze, by...

i postępować tak, jak...
 
bo głęboka wiara...
jest ostoją rozumu...
 miłosierdzia...
 doznań duchowych...
wiecznej prawdy...
i nade wszystko miłości...
 PODAJ DALEJ! 

                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz