piątek, 19 lutego 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2307

Kto raz zażył kąpieli w Chrystusie,
nie potrzebuje innej.
św. Hieronim
(o wyższości higieny duszy nad osobistą)
---
Nie mogłem wytrzymać podszeptów grzechu i namiętnego żaru mojej natury. Próbowałem je stłumić przez częste oddawanie się postowi, ale wyobraźnia sprawiała, iż moje myśli zawsze były w nieładzie. Często okazywało się, że jestem otoczony przez grupy tańczących dziewcząt.
św. Hieronim
(w pierwszej połowie życia zabawiał się na maksa, 
potem po pewnym skandalu seksualnym opuścił Rzym)
Mówisz Hiruś, że tańczących...
czy krzyczących,

bo qrde nie złapałem.
***
Hieronim wyjechał najpierw do Grecji, ale tak bardzo ,,dokuczały" mu wizyty w przybytkach uciech cielesnych Koryntu, że uciekł na pustynie Palestyny, by uciszyć swoje namiętności. Można tam było spotkać bardzo wielu pobożnych chrześcijan żyjących w brudzie i nędzy, poszukujących boskiego pierwiastka w odosobnieniu i pokucie. Hieronim przyłączył się do nich - jednak nie całkiem samotnie. Zabrał ze sobą trzech czy czterech młodych chłopców, by pełnili rolę ,,sekretarzy". 
Kenneth Humphreys
 
Jeden z ,,sekretarzy" św. Hirka?
---
Wydaje się też, że ,,poradził sobie ze swoim problemem"*, ponieważ został zgorzkniałym ascetą i orędownikiem dziewictwa (innych).
Kenneth Humphreys
_______________________
 * Oto jedna z  jego  późniejszych opinii o kobietach -  ,,Kobieta to wrota diabła, droga do niegodziwości, żądło skorpiona; słowem - niebezpieczny rodzaj."
                                                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz