niedziela, 7 lutego 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2295

Nasze przekonania nie są religią. Nasze zasady nie są wyznaniem. Nie polegamy wyłącznie na nauce i rozumie, ponieważ są one koniecznym, raczej niż wystarczającym warunkiem, ale nie ufamy niczemu, co przeczy nauce i  urąga rozumowi. Możemy się różnić pod wieloma względami, ale szanujemy nieskrępowane dociekania, otwartość umysłu i zajmowanie się ideami dla nich samych.
Christopher Hitchens
***
Dla zademonstrowania tego, jak prawdziwy cud astronomii można zaprezentować dzieciom, sięgnę do książki Earthsearch autorstwa Johna Cassidy, którą przywiozłem z Ameryki, by ją pokazać swojej córce Juliet. Otóż trzeba znaleźć dużą otwartą przestrzeń i wziąć ze sobą piłkę futbolową, która będzie reprezentowała Słońce. Położyć piłkę i przejść w linii prostej dziesięć kroków. Wbić w ziemię szpilkę. Główka tej szpilki oznacza planetę Merkury. Zrobić dalszych 9 kroków poza Merkurego i położyć ziarno kukurydzy, aby reprezentowało Wenus. Siedem kroków dalej położyć kolejne ziarno kukurydzy jako Ziemię. Dwa i pół centymetra od Ziemi inna szpilka będzie Księżycem, a jest on, pamiętajmy, najbardziej oddalonym miejscem, do którego jak dotąd dotarliśmy. 14 kroków dalej mamy Marsa, potem 95 kroków do Jowisza - piłeczki pingpongowej. Jeszcze 112 kroków i Saturn jest szklaną kulką do gry. Nie ma czasu na zajmowanie się planetami zewnętrznymi*, poza stwierdzeniem, że odległości do nich są znacznie większe. Ale jak daleko trzeba byłoby pójść, żeby osiągnąć najbliższą gwiazdę Proximę Centauri? Weźmy inną piłkę futbolową, by ją reprezentowała i wybierzmy się na 6500-kilometrowy spacer. Jeśli chodzi o podróż do najbliższej galaktyki - Andromedy - to lepiej o niej nie myśleć!

Kto by chciał wracać do astrologii, gdy posmakował czegoś prawdziwego - astronomii...?
Richard Dawkins
________________________
* Cztery gazowe planety-olbrzymy - Jowisz, Uran, Saturn i Neptun -  znajdujące się poza pasem planetoid.
***
Cudownie! Ale któż to nam zafundował tak wspaniały i astronomicznie ogromny wszechświat? Jednoznacznej i ścisłej (niczym dogmatyczno-naukawe teorie spisku/zamachu/ataku/wybuchu/morderstwa smoleńskiego) odpowiedzi na to fundamentalne pytanie udziela natchniony Katechizm Kościoła Katolickiego, stwierdzając co następuje:
,,Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz. 1,1). Tymi uroczystymi słowami zaczyna się Pismo święte. Symbol wiary podejmuje te słowa, wyznając Boga Ojca wszechmogącego jako ,,Stwórcę nieba i ziemi", ,,wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych"...
Zatem teraz mamy jasność i przejrzystość, czyli jajrzystość (prawie taką, jaka cechuje operacje finansowe toruńskiego świątobliwego Głosiciela Prawdy). To niejaki Pan Bóg Ojciec Wszechmogący wymyślił i stworzył wszystko, czyli między innymi też Samego Siebie i religię, i zabobony, i głupotę, i papieży, i kardynałów, i biskupów, i ojca doktora dyrektora, i księży, i katechetów, i teologów, i demagogów, i  Małego Mściwego Człowieka, i pozostałe (równie tragiczne) nieszczęścia widzialne i niewidzialne...
I gówno.
Specpodkomisja mówi, że wybuch TU był, Wielki.
Nie ma mowy o (o)błędzie.
Oto qrde wielka tajemnica wiary, co nie?

                                                                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz