poniedziałek, 11 stycznia 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2268

Gdy myślę o całym tym złu, jakie wyrządziła Biblia, to tracę nadzieję na napisanie czegoś jej dorównującego.
Oscar Wilde
***
Żaden człowiek nigdy nie wierzy, że w Biblii chodzi o to, co ona mówi; jest zawsze przekonany, że mówi ona to, o co jemu chodzi.
G. B. Shaw
***
Jest tak wiele rzeczy w Biblii, przeciwko którym buntuje się każdy odruch mojego jestestwa do tego stopnia, że żałuję tej konieczności, która zmusiła mnie do przeczytania jej od początku do końca. Nie sądzę, by wiedza przeze mnie uzyskana o jej historii i źródłach rekompensowała nieprzyjemne szczegóły narzucone mojej uwadze.
Helen Keller
***
Trzeba uczciwie przyznać, że duża część Biblii nie jest w sposób systematyczny zła, a po prostu dziwaczna, czego można się spodziewać po skleconej na przestrzeni dziewięciu wieków antologii chaotycznych dokumentów, złożonych, zredagowanych, przetłumaczonych, zniekształconych i ,,poprawionych" przez setki anonimowych autorów, redaktorów i kopistów, nieznanych nam i w większości nieznanych sobie nawzajem.
Richard Dawkins
***
[Około] 120 milionów z nas [Amerykanów] umieszcza Wielki Wybuch 2500 lat po tym, jak Babilończycy i Sumerowie nauczyli się warzyć piwo. Jeśli ufać sondażom, to prawie 230 milionów Amerykanów wierzy, że książka stylistycznie niespójna i wewnętrznie niekonsekwentna jest autorstwa wszechwiedzącego, wszechmogącego i wszechobecnego Boga.
Sam Harris
Kochane dzieci,
pamiętajcie,
gdy nasz dobry Bóg Ojciec mówi
 precz  
to znaczy,
że macie
  spierdalać. 

                                                                                    

1 komentarz:

 1. "Pierwszego dnia oddzielił światło od zmroku "
  "Czwartego dnia stworzył słońce i księżyc..."
  "I nastał poranek,dzień drugi"A potem podobnie trzeci,czwarty...Poranek bez słońca.I autorowi /autorom/wcale to nie przeszkadzało.I nie przeszkadza to dziś czytającym.Widać tak musiało być skoro to słowo boże!
  Używanie rozumu przez wierzących/?/-nieznane.Nawet gdy skończyli siedem lat.
  Zaprawdę godne to i sprawiedliwe,słuszne i zbawienne to co piszesz!Tyle,że ci co powinni to przeczytać-nie przeczytają.Oni wiedzą od księdza jaka jest prawda.Pozdrawiam.BROKOZ.

  OdpowiedzUsuń