czwartek, 11 czerwca 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2054

Jest truizmem twierdzenie, że prawie każda sekta, kult czy religia zadekretuje prawnie ustawą swoją wiarę, gdy tylko uzyska władzę polityczną, by móc to zrobić.
sir Arthur C. Clarke
***
Musimy to sobie jasno powiedzieć. Religia pochodzi z tego okresu ludzkiej prehistorii, gdy nikt - nawet sam potężny Demokryt, który wywnioskował, że cała materia jest zbudowana z atomów - nie miał bladego pojęcia co jest grane. Pochodzi z rozwrzeszczanego i przestraszonego niemowlęctwa naszego gatunku i jest dziecinną próbą zaspokojenia naszej potrzeby wiedzy (jak też poczucia psychicznego komfortu, otuchy i innych dziecięcych potrzeb). Dzisiaj to z moich dzieci, które w szkole chodzi do najniższej klasy wie znacznie więcej o porządku świata przyrody niż którykolwiek z twórców religii...   
Christopher Hitchens
***
W kulturach takich jak nasza bardzo często religia jest obcą formą życia dla intelektualistów. Nam żyjącym w epoce post-oświeceniowej ogromnie trudno przychodzi poważne traktowanie religii. Sama koncepcja brzmi dla nas nieprawdopodobnie .... dzisiaj fakt, że ludzie wierzą w swoje osobiste spotkanie z Bogiem, że mogą wierzyć w nawrócenie się poprzez ,,mistyczne doświadczanie Boga" tak, żeby się ponownie narodzić w Duchu Świętym, jest czymś, co świadczy o ludzkiej irracjonalności i braku poczucia rzeczywistości.
Kai Nielsen
***
Jestem przeciwko religii, bo uczy bycia zadowolonym z nierozumienia świata.
Richard Dawkins
***
Żaden kraj czy naród będący niewolnikiem dogmatu i dogmatycznej mentalności nie może się rozwijać.
Jawaharlal Nehru

                                                                                      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz