środa, 25 marca 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1976

 
Pytanie, czy katecheza może zastąpić wprowadzenie do filozofii brzmi jak żart. Katecheza służy indoktrynacji religijnej, podczas gdy filozofia ma z założenia rozwijać zdolność samodzielnego, krytycznego myślenia, ukazując wielość możliwych odpowiedzi na pewne trapiące ludzi od wieków pytania, a także wielość różnych, konkurencyjnych wersji tych pytań. Nie każdy rodzaj filozofii spełnia to założenie, ale nawet całkiem kiepska filozofia nie może wyrządzić młodemu umysłowi tak wielkich szkód, jak umiejętna indoktrynacja religijna, paraliżująca wszelki krytycyzm za pomocą przymusu zawierzenia samozwańczym ,,nieomylnym autorytetom".
Barbara Stanosz
***
Jeśli ludzie chcą wierzyć, to ich sprawa. Włączam się, gdy używa się wiary, by wywierać szkodliwy wpływ na edukację i politykę. Wydaje mi się monstrualnym nauczanie tzw. inteligentnego projektu obok ewolucji czy zamiast niej. W istocie uważam, że jest to niemal jakiś rodzaj obłędu.
Oliver Sacks
***
Miałem przyjaciela (już nie żyje) Abdusa Salama*, bardzo pobożnego muzułmanina, który próbował wprowadzić naukę do uniwersytetów państw Zatoki Perskiej. Powiedział mi, że było to niezwykle trudne, bo chociaż były one otwarte na technikę, to czuły, że nauka może być destrukcyjna dla wiary religijnej i stanowiło to dla nich zmartwienie. Do licha, uważam, że mieli rację, bo jest ona destrukcyjna dla wiary. I bardzo dobrze, że jest!
Steven Weinberg
___________________________________
 * (1926-1996), pakistański fizyk, współlaureat nagrody Nobla z 1979 r. (pozostali laureaci to Steven Weinberg i Sheldon Lee Glashow). Został pochowany na cmentarzu założonym przez społeczność reformatorskiego odłamu islamu zw. ahmadija. Jego nagrobek z początku zawierał informację ,,Został pierwszym muzułmańskim laureatem nagrody Nobla". Potem jednak słowo ,,muzułmańskim" na polecenie miejscowego magistratu bezceremonialnie zamazano (szpecąc, a tym samym bezczeszcząc nagrobek), ponieważ na podstawie definicji zawartej w II poprawce do konstytucji Pakistanu, Abdus Salam jako ahmadysta został uznany za nie-muzułmanina. 
                                                                                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz