wtorek, 10 lutego 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1933

,,Bóg nakazuje Abrahamowi, by zabił syna Izaaka i w ten sposób dowiódł swojej wiary." Już samo to powinno wystarczyć dla pozbycia się z naszej świadomości idei Boga! .... Jeśli Bóg nie istnieje, a jestem przekonany, że tak jest, to nie można znaleźć się na Sądzie Ostatecznym i być sądzonym przez kogoś lub coś, co nie istnieje! .... Niepokojące jest to, że człowiek wynalazł Boga, a następnie został niewolnikiem swojego wynalazku.
José Saramago
***
To wszystko czym jest religia - jakąś zasadą, w którą się wierzy .... człowiek dokonał znacznie więcej cudów niż Bóg, którego wynalazł. Tragedią jest wynaleźć jakiegoś Boga, a później musieć go cierpieć jako Króla. 
Rod Steiger
***
Gdy masz jakiś święty tekst, który ci mówi jak świat powstał czy jaki związek istnieje między Bogiem w niebie i tobą, to w istocie jest ograniczana twoja ciekawość; twoja chęć poznania tajemnicy. Po prostu mówisz - ,,Cóż, to jest tajemnica." albo ,,To jest umysł Boga, nikt nie może go odczytać." czy ,,Niezbadane są wyroki Boga." To niszczy wszelkie uczucie zachwytu. Co więcej, jeśli chodzi o ateistów, to przyznaję im znacznie większe i żywsze poczucie zainteresowania i związku ze światem. Świadomość jego cudów, ale cudów, które są możliwe do odkrycia przez naszą ciekawość; pójście z rozkoszą o jeden krok dalej tropem dokonań kogoś innego... po prostu by odsłonić jeszcze jeden aspekt tej różnorodności, złożoności i piękna świata. Piękno świata ukryte w jego niezwykłości nie jest dla mnie oczywiste w islamie albo chrześcijaństwie czy innych znaczących religiach. Wydaje się, że psychicznie wiążą one ludziom ręce; krępują wolnego, swobodnie badającego prawdę ducha.
Ian McEwan
***
Świat będzie wspaniałym miejscem, 
gdy nikt nie będzie wierzył w Boga.
Philip Roth

                                                                                          

1 komentarz:

  1. Co do ludzi... już tak mają. Człowiek wynalazł telewizor i stał się jego niewolnikiem, człowiek wynalazł internet i stał się jego niewolnikiem. Człowiek wynalazł książki i stał się ich niewolnikiem.
    MM.

    OdpowiedzUsuń