wtorek, 6 stycznia 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1898

Moje uczucie niepokoju wynika z tego, że widzę, jak wiele moralnej krzywdy i cierpienia dzieje się z powodu przesądów chrześcijańskiej  mitologii.
Harriet Martineau
***
Im więcej czytam o człowieku i jego maniakalnej bezwzględności, i jego morderczej, zawistnej skatologicznej duszy, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że on się nigdy nie zmieni. Nasza głupota jest nieśmiertelna, nic jej nie zmieni. Te same błędy, te same uprzedzenia, ta sama niesprawiedliwość, te same chucie bez końca toczą się kołem po placu paradnym dziejów. Niezmienne i nieuniknione. Chciałbym wierzyć w jakiegoś boga, ale po prostu nie mogę. 
Richard Burton
***
W gruncie rzeczy z wiekiem zaczynam odczuwać, że, prawdę mówiąc, w świecie potrzebujemy więcej wątpliwości; więcej sceptycyzmu, mniej obłąkanej pewności. Czuję, że religijna gorliwość, polityczna gorliwość to bardzo destrukcyjne siły. Ludzie, którzy znają odpowiedź i zamierzają ją narzucić innym są w istocie przerażającymi ludźmi. Chciałbym, żeby sceptycyzm i powątpiewanie występowały u przywódców politycznych. Chciałbym, żeby były cechą ludzi, którzy wyrażają miłość i wiarę w swoich bogów. Jest wielu, wielu bogów i wiele, wiele religii. To jest ten rodzaj pewności - ,,Mój Bóg jest jedynym prawdziwym Bogiem, a wszyscy inni bogowie są pogańskimi fantazjami.". Uważam, że stwierdzenia tego typu są przerażające.
Ian McEwan
***
Bestia wiary żywi się swoim własnym łajnem.
A. C. Swinburne

                                                                                          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz