wtorek, 30 września 2014

ABSURFALIA RELIGIJNE - CZ. 1800

 
Powiedz mi wprost, wzywam cię - odpowiedz mi: wyobraź sobie, że ty sam budujesz gmach ludzkiego przeznaczenia, by ostatecznie uczynić ludzi szczęśliwymi; dać im w końcu pokój i wytchnienie, ale by to osiągnąć musisz nieuchronnie i nieodwołalnie poddać torturom jedno maleńkie stworzenie, to samo dziecko, które piąstką biło we własną pierś, i tę swoją budowlę wznieść na fundamentach z łez jego nieszczęścia - czy zgodziłbyś się być architektem na takich warunkach? Powiedz mi prawdę!
Fiodor Dostojewski
***
[Około] 120 milionów z nas [Amerykanów] umieszcza Wielki Wybuch 2500 lat po tym, jak Babilończycy i Sumerowie nauczyli się warzyć piwo. Jeśli ufać sondażom, to prawie 230 milionów Amerykanów wierzy, że książka stylistycznie niespójna i wewnętrznie niekonsekwentna jest autorstwa wszechwiedzącego, wszechmogącego i wszechobecnego Boga.
Sam Harris
---
Ateizm nie jest filozofią; nie jest nawet poglądem na świat; jest po prostu przyznaniem rzeczy oczywistych. Właściwie ,,ateizm" jest terminem, który nawet nie powinien istnieć. Nikt nie potrzebował nigdy przedstawiać się jako ,,nie-astrolog" czy ,,nie-alchemik". Nie mamy specjalnych słów na określenie ludzi, którzy wątpią, że Elvis wciąż żyje, czy że przybysze z kosmosu przebyli galaktykę po to, by molestować farmerów i ich bydło. Ateizm jest tym, o czym rozsądni ludzie napomykają w obliczu nieuzasadnionych twierdzeń religijnych. Ateista jest osobą, która wierzy, że 260 milionów Amerykanów (87% populacji) utrzymujących, że ,,nigdy nie wątpiło w istnienie Boga" powinno czuć się zobowiązanymi do przedstawienia dowodu na jego istnienie, i w istocie na jego dobrotliwość, biorąc po uwagę nieustanną zagładę niewinnych istnień ludzkich, której świadkami jesteśmy każdego dnia na świecie. Ateista jest osobą, która jest przekonana, że zamordowanie jednej małej dziewczynki - raz na milion lat - stawia pod znakiem zapytania ideę jakiegoś dobrotliwego Boga.
Sam Harris

                                                                                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz