niedziela, 12 stycznia 2014

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1539

Spróbujcie znaleźć przykład jakiegoś dobrego uczynku, który ktoś wierzący robi w imię Boga lub religii, a którego niewierzący by nie zrobił... 

A teraz spróbujcie znaleźć przykład podłego czynu, dokonanego przez osobę (lub grupę osób) wyłącznie w imię Boga lub religii, którego niewierzący by nie dokonał.
Christopher Hitchens
***
Z mojego skromnego punktu widzenia, w pierwszym przypadku - zero, w drugim - bardzo wiele. Nasuwa się pytanie (raczej retoryczne): Działania której osoby z pierwszej kwestii powyżej są bardziej wartościowe moralnie; słowem - stosując pewien skrót myślowy - Caritas czy WOŚP?

                                                                                      

3 komentarze:

 1. Słyszałam kiedyś podziękowania niejakiego o. Rydzyka kierowane do Caritasu za dostarczenie jedzenia dla pielgrzymów, którzy przybyli do Torunia na obchody 20-lecia radia M. To na takie cele Caritas wydaje kasę! Powiedziałam NIE dla wspomagania Caritasu. Z drugiej strony, ponieważ jestem z natury niedowiarkiem, sprawdziłam w internecie bilans fundacji Jurka Owsiaka. Okazało się, że jest OK, tzn. fundacja utrzymuje kilku etatowych pracowników, płacąc im oczywiście. I nic w tym zdrożnego. Cała reszta kasy idzie na sprzęt, część też na organizację finału. Wszystko w tym bilansie było transparentne.
  Akcja jednoczy Polaków, chyba że jakiś pisiak, czy inny pan w sukience zaczyna mieszać ludziom w głowach. Barany chcący umniejszyć sukces WOŚP porównują kasę, którą zbierze Owsiak z tym co ma NFZ do dyspozycji. Ale przecież budżet NFZ to płace personelu medycznego, posiłki dla pacjentów itp. Owsiak wydaje kasę na sprzęt medyczny!
  Jak wiadomo, KK zawsze bał się konkurencji, stąd jego nieprzychylność do WOŚP.
  Pozdrawiam,
  SieMa

  OdpowiedzUsuń
 2. A przecież jest trzecie wyjście./tay/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma i nie może być porównania z mafijna Caritas które mimo obowiązku jakie nakłada nań składania państwu corocznych sprawozdan z działalności notorycznie tego nie robi,z Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy składającej takie sprawozdania,robiącej audyty i zamieszczającej w internecie swoje wydatki i dokonania.
  To jakby porównać "pięść do nosa"

  OdpowiedzUsuń