czwartek, 23 maja 2013

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1306

 MIESZANE UCZUCIA 

Gdy ktoś głęboko wierzący w prawa człowieka publicznie odbiera sobie życie w proteście przeciwko ich łamaniu, to ludzkość pamięta ten czyn jako poświęcenie się szlachetnej sprawie. Osoby takie jak sufrażystka Emily Wilding Davison, buddyjski mnich Thích Quảng Đức, student Jan Palach i im podobne zapisały się chwalebnie w zbiorowej pamięci. Ich działania, mimo że drastyczne i tragicznie rozpaczliwe, pomogły ludzkości zrobić (mały) krok naprzód.

Jednak gdy ktoś głęboko wierzący w prawa człowieka publicznie odbiera sobie życie w proteście przeciwko
przyznawaniu ich pewnym grupom, to ludzkość zapamięta ten czyn jako poświęcenie się podłej sprawie. Osoby takie jak ultraprawicowy homofob Dominique Venner zapisują się niechlubnie w zbiorowej pamięci, bo ich działania, mimo że równie drastyczne i rozpaczliwie tragiczne, są obliczone na zmuszenie ludzkości do zrobienia (dużego) kroku wstecz.

Venner strzelił sobie w głowę u ołtarza w paryskiej katedrze Notre Dame,
niejako składając z siebie  symboliczną ofiarę męczeńską. Co na to Kkorporacja zabobonu? Sądzę, że (religijne) uczucia ma mieszane. Z jednej bowiem strony przypuszczalnie doszło do profanacji uświęconego miejsca, ale z drugiej strony w niewątpliwie słusznej z jej punktu widzenia sprawie. Co na to obaj watykańscy nieomylni ojcowie święci?

A co na to ten niebiański najnieomylniejszy Ojciec Najświętszy? Wydaje się, że On nie ma wątpliwości - ofiara jest nie do przyjęcia, bo stoi w sprzeczności z tym, co
aż nadto wyraźnie objawił  w Piśmie...
|||||
|||
|
 BIBLIA TYSIĄCLECIA  
 Stary Testament  
Księga Kapłańska, rozdz. 20, w. 13
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią...

Monsieur Venner (gdziekolwiek się teraz wałęsa) powinien mieć też mieszane uczucia, bo jednocześnie i trafił, i chybił. Trafił kulą, a chybił przesłaniem.

Jeśli zaś chodzi o uczucia cywilizowanego świata, to sądzę, że są jednoznaczne: dobrze, że trafił, ale jeszcze lepiej, że chybił. 

 CZEŚĆ JEGO NIEPAMIĘCI! 

                                                                                          

1 komentarz:

 1. Takie pokazowe się posunięcie.
  to jak kulą w plot pchnięcie.
  Dla świata -
  o jednego fanatycznego osobnika mniej, jest strata.
  To żadna w działaniu elegancja,lecz zwykła profanacja
  więc gdzie tu może się zmieścić jakakolwiek racja?
  Pozdrawiam***

  OdpowiedzUsuń