piątek, 4 stycznia 2013

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1167

Jest prawdopodobne, że człowiek będzie pilnował swego nosa, jeśli ten jest wart pilnowania. Gdy tak nie jest, to odwraca on uwagę od własnych bezsensownych spraw i wtyka nos w cudze.  
Eric Hoffer
---
Im mniej uzasadnione roszczenie człowieka do własnej doskonałości, tym bardziej gotów jest on rościć pretensje do doskonałości swojego narodu, religii, rasy czy świętej sprawy.
Eric Hoffer
---
Ignoranci mają całe pokłady odwagi. Wygląda to prawie tak, jak gdyby ci, którzy jeszcze nie odkryli poznanego byli szczególnie dobrze wyposażeni do zajmowania się niepoznanym. Niewykształceni często wbiegają tam, gdzie wykształceni obawiają się nawet stąpnąć, i to łatwowierni są tymi, którzy próbują niemożliwego. Nie mają pojęcia którędy iść, ale próbują szczęścia.
Eric Hoffer
---
By poznać religię danego człowieka nie potrzebujemy słuchać jego wyznania wiary, ale musimy dowiedzieć się czegoś o jego nietolerancji.
Eric Hoffer

                                                                                        

2 komentarze:

  1. Religie kompromitują się pretensjonalnością do bycia n a u k ą. Więcej szkód wyrządzają sobie przekładaniem zabobonów na życie. Najbardziej jednak deprecjonuje je nietolerancja, arogancja i szowinizm elitarności wyznania wyrządzające max. zła przy min. dobra.
    Odwrotna proporcja dobra do zła, nie dałaby też racji bytu religiom-najmniejsze zło dyskredytuje każde wyznanie.

    Dyl Sowizdrzał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bystry rozum, oko i szkiełko, by nie oblec się w omanie "mgiełką"

    OdpowiedzUsuń