czwartek, 6 grudnia 2012

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1139

Błędem jest próba narzucania dzieciom wiary chrześcijańskiej i czynienie z niej podstawy nauki moralności. Edukacja moralna dzieci jest zbyt ważną rzeczą, by ją budować na takich podstawach. 
Margaret Knight  
---
Moim głównym celem było zwalczanie poglądu, że prawdziwa moralność nie może istnieć bez nadprzyrodzonej aprobaty. Argumentowałam więc wyczerpująco, że odruchy społeczne czy altruistyczne są prawdziwym źródłem moralności i że etyka oparta na tych odruchach ma więcej podstaw do uzyskania naszego poparcia niż etyka oparta na posłuszeństwie przykazaniom Boga, który stworzył tasiemca i komórki nowotworowe.
Margaret Knight
---
Mimo wszystko trudno jest zwykłemu człowiekowi odrzucić ortodoksyjną wiarę, bo rzadko pozwala mu się wysłuchać drugiej strony ... podczas gdy chrześcijański punkt widzenia wciska mu się dzień w dzień.
Margaret Knight
---
W czasie gdy nadawałam swoje programy, utrzymywałam dwa założenia, które były powszechne wśród przeintelektualizowanych sceptyków. Były to: po pierwsze - Jezus oszukiwał samego siebie, że jest długo oczekiwanym żydowskim Mesjaszem, ale mimo to był wielkim nauczycielem moralności; po drugie - chociaż dzisiaj z chrześcijaństwa się szybko wyrasta, to w swoim czasie było ono wielką siłą na rzecz dobra. Teraz w świetle szerszej wiedzy oba założenia wydają mi się fałszywe. Obecnie skłaniam się do poglądu, że nawrócenie Europy na chrześcijaństwo było jednym z największych nieszczęść w historii.
Margaret Knight

                                                                                             

1 komentarz:

  1. A mnie się nie wydaje...jestem przekonana i wiem, że oba założenia są fałszywe. Dziś chrześcijaństwo jest "zeszmacone i zbrukane". Młode pokolenie w większości patrzy na swoją egzystencję w przyszłości, a nie na to, co daje chrześcijaństwo - bo nic nie daje. Spada liczba uczęszczających do kościoła i na religię. Dziś nie ma dobrego przekazu moralności ze strony tych, od których byśmy oczekiwali. Popieram Twój pogląd, że nawrócenie Europy na chrześcijaństwo było jednym z największych nieszczęść w historii.

    OdpowiedzUsuń