niedziela, 25 listopada 2012

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1128

Sądzę, że gdyby trójkąt umiał mówić, powiedziałby, że Bóg jest nadzwyczaj trójkątny, a okrąg, że natura boska jest nadzwyczaj okrągła; i tak oto każdy przypisywałby Bogu swoje własne atrybuty.
Benedykt Spinoza
***
Jeśli mój rozmówca zechce przekonać mnie, że na Jowiszu są jacyś mieszkańcy i że ich opis podany przez niego odpowiada rzeczywistości, to do niego należy przedstawienie dowodu na poparcie swojego twierdzenia. Ciężar dowodu spoczywa na nim; nie do mnie należy dowiedzenie, że takie istoty nie istnieją, by uzasadnić moje niedowierzanie, ale do niego, że rzeczywiście istnieją, by mógł utrzymywać, że powinnam mu uwierzyć. Podobnie do twierdzącego, że Bóg istnieje należy podanie dowodu na poparcie swojego twierdzenia; ciężar dowodu spoczywa na nim.
Annie Wood Besant
***
 
Twierdzenia religijne nie poddają się falsyfikacji, ponieważ są niesprawdzalne. Wierni nie akceptują żadnych dowodów przeciwko istnieniu Boga: ani istnienia moralnego i naturalnego zła, ani dowodów dostarczanych przez naukę i rozum. Zawsze istnieje jakaś wymówka albo wytłumaczenie, a w ostateczności tchórzliwe odwoływanie się do niepoznawalności czy też tajemnicy bóstwa, za sprawą której ci, którzy tak bardzo pragną wierzyć, że gotowi są w imię tego zrezygnować ze znacznej części swoich zdolności umysłowych, mogą od siebie odsunąć albo zignorować nawet najbardziej jednoznaczne logiczne wywody lub niepodważalne fakty.
A. C. Grayling
***
 
Nadszedł czas, by ludzie rozumu powiedzieli - dość tego! Wiara religijna zniechęca do niezależnego myślenia, stwarza podziały i jest niebezpieczna.
Richard Dawkins

                                                                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz