sobota, 15 czerwca 2024

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 5341

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA
 
 TRAKTACIK TEOLOGICZNY 
Pewien Bóg, który mógł był stworzyć dzieci dobre równie łatwo, jak złe, a jednak wolał stworzyć złe; który mógł był uczynić każde z nich szczęśliwym, a jednak nigdy nie uszczęśliwił nawet jednego; który spowodował, że ceniły swoje gorzkie życie, a jednak boleśnie je skrócił; który dał swoim aniołom wieczną szczęśliwość, na którą nie zapracowały, a jednak wymagał od swoich pozostałych dzieci, by na nią pracowały; który dał swoim aniołom życie wolne od bólu, a jednak zesłał na swoje pozostałe dzieci gorzkie nieszczęścia z przypadłościami ciała i umysłu; który głosi sprawiedliwość, a wynalazł piekło - głosi miłosierdzie, a wynalazł piekło - głosi złotą zasadę i przebaczanie pomnożone siedemdziesiąt razy siedem, a wynalazł piekło; który peroruje ludziom o moralności, a sam jej nie ma; który krzywym okiem patrzy na zbrodnie, a jednak popełnia je wszystkie; który nie proszony tworzy człowieka, a potem próbuje zrzucić odpowiedzialność za czyny człowieka na człowieka, zamiast, jak by należało, wziąć ją honorowo na siebie; i na koniec, z typową dla siebie boską tępotą, zaprasza tego nieszczęsnego, okropnie traktowanego niewolnika do wielbienia go!
Mark Twain
---
Mimo wszystko mamy to dziwaczne przedstawienie: codziennie wytresowana papuga na ambonie z powagą wygłasza swoje nabyte z drugiej ręki i przyjęte bez sprawdzenia paradoksy do wytresowanego zgromadzenia wiernych, które je przyjmuje bez sprawdzenia, a przy tym ani mówiący, ani słuchający nie śmieją się z siebie.  
Mark Twain
***

Chrześcijańskiego Boga można łatwo zobrazować jako praktycznie identycznego z wieloma bogami poprzednich cywilizacji. Bóg chrześcijański to trzygłowy potwór - okrutny, mściwy i kapryśny. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o tym szalejącym, podobnym trzygłowej bestii bogu, wystarczy że spojrzy, jakiego kalibru są ludzie, którzy mu służą. Zawsze dzielą się oni na dwie kategorie: głupców i hipokrytów.
Thomas Jefferson
***

Bóg Starego Testamentu to chyba najbardziej nieprzyjemna postać w całej literaturze: jest zazdrosnym i dumnym z tego małostkowym, niesprawiedliwym, pamiętliwym, opętanym na punkcie władzy dziwakiem; mściwym, żądnym krwi zwolennikiem czystek etnicznych; nienawidzącym kobiet, homofobicznym, rasistowskim, dzieciobójczym, ludobójczym, synobójczym, nieznośnym, megalomańskim, sadomasochistycznym, kapryśnie złośliwym tyranem.
Richard Dawkins

Ale z trzeciej strony...
|||||
|||
|
Pan Ksiądz też (nawet miłuje).
---
No i jeszcze
ta 3,14Rdolona logika.
Wprowadźmy ją do szkół,
a ten Pan - jak Mu tam - Bóg
ze Swoim personelem naziemnym
rozpłynie się w nicość
jak sztuczna mgła smoleńska.
Absurdem jest sądzić, że Bóg ma ludzkie pasje, w tym jedną z najpodlejszych ludzkich pasji - nienasycony apetyt na poklask.
David Hume
***
Bóg jest wszechmogący.
Bóg jest nieskończenie dobry.
Zło istnieje.
Jeśli Bóg istnieje, nie byłoby zła.
Bóg zatem nie istnieje.
Epikur
***
Zło na pewno istnieje.
Oto dowód (autentyk!)...
Cóż, mimo że człowiek
męski
niby w3,14Rdalał jabłko
z tego megamądrego drzewa,
to i tak zbyt dużo nie ogarnął.
Dowiedział się tylko,
że jest goły,
ale niewiele więcej;
wciąż debil nie czai bazy.
Gdyby jakiś
sensowny bóg istniał,
to czy tolerowałby
taki stan rzeczy?
Qrde, sam nie wiem.

To se rozmamłany ćwoku poczytaj
i pogłówkuj (jeśli potrafisz).

ARE YOU READY TO...
 BIBLIA TYSIĄCLECIA 
 Stary Testament 
Ks. Izajasza, rozdz. 45, ww. 5-7)
 Ja 
tworzę światło
i
stwarzam ciemności,
sprawiam pomyślność
i
stwarzam niedolę.
 Ja, Pan, 
czynię to wszystko.
APPLAUD GOD?
„Współczucie” jest bowiem istotną cechą Bożego
Miłosierdzia. Bóg nam współczuje.
Co to znaczy? Cierpi wraz z nami.
On odczuwa nasze cierpienia.
Franciszek
(fragm. katechezy wygłoszonej podczas
audiencji ogólnej w Watykanie 27/4/20;
naszdziennik.pl)
 PODAJ DALEJ! 
                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz