czwartek, 7 marca 2024

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 5241

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ 
RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA
 
 OKOWY DOGMATU 
Tutejszemu społeczeństwu Kkorporacja narzucała go przez wieki, siłą - śmiertelnego strachu przed tym, czego nikt nie wie i nigdy nie będzie wiedział. Reszta poszła gładko. Wystarczy spojrzeć na polityczno-religijnych schizofreników zapełniających tak poselskie ławy, jak i kościelne nawy. Ich poglądy i działania są wypadkową tysięcy godzin indoktrynacji religijnej; słuchania w czasie seansów czarnej magii (zwanych mszami świętymi) bredni o cudach na kiju albo jeszcze lepiej - na krzyżu; bezsensownego modlenia się do urojonych przyjaciół; udowadniania, że białe nie było, nie jest i nigdy nie będzie białe; kreowania rzeczywistości alternatywnej i wiary w nią itp. Umiłowani bracia i siostry - do dna... coraz bliżej, a potem już tylko w górę!
---
Jest truizmem twierdzenie, że prawie każda sekta, kult czy religia zadekretuje prawnie ustawą swoją wiarę, gdy tylko uzyska władzę polityczną, by móc to zrobić.
sir Arthur C. Clarke
***
Musimy to sobie jasno powiedzieć. Religia pochodzi z tego okresu ludzkiej prehistorii, gdy nikt - nawet sam potężny Demokryt, który wywnioskował, że cała materia jest zbudowana z atomów - nie miał bladego pojęcia co jest grane. Pochodzi z rozwrzeszczanego i przestraszonego niemowlęctwa naszego gatunku i jest dziecinną próbą zaspokojenia naszej potrzeby wiedzy (jak też poczucia psychicznego komfortu, otuchy i innych dziecięcych potrzeb). Dzisiaj to z moich dzieci, które w szkole chodzi do najniższej klasy wie znacznie więcej o porządku świata przyrody niż którykolwiek z twórców religii...   
Christopher Hitchens
***
W kulturach takich jak nasza bardzo często religia jest obcą formą życia dla intelektualistów. Nam, żyjącym w epoce post-oświeceniowej, ogromnie trudno przychodzi poważne traktowanie religii. Sama koncepcja brzmi dla nas nieprawdopodobnie .... dzisiaj fakt, że ludzie wierzą w swoje osobiste spotkanie z Bogiem, że mogą wierzyć w nawrócenie się poprzez ,,mistyczne doświadczanie Boga" tak, żeby się ponownie narodzić w Duchu Świętym, jest czymś, co świadczy o ludzkiej irracjonalności i braku poczucia rzeczywistości.
Kai Nielsen
***
Jestem przeciwko religii, bo uczy bycia zadowolonym z nierozumienia świata.
Richard Dawkins
***
Żaden kraj czy naród będący niewolnikiem dogmatu i dogmatycznej mentalności nie może się rozwijać.
Jawaharlal Nehru

Jak to qrwa nie może się rozwijać?
Rozwija się. Alternatywnie.
 
 
Jest też coś dla starszych...
 
ARE YOU READY TO...
 
 Krzyż w Sejmie mi nie przeszkadza.
Donald Tusk

GET DUMBED DOWN TOO?
 PODAJ DALEJ! 
                                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz