sobota, 13 maja 2023

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 4947

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ 
RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA

 GWIEZDNA CIUCIUBABKA 

Myśl, że Bóg jest ogromnym białym mężczyzną z długą brodą, który siedzi w niebie i rejestruje upadek każdego wróbelka jest śmiechu warta. Ale jeśli przez ,,Boga" rozumieć zbiór praw fizyki, które rządzą wszechświatem, to taki Bóg najwyraźniej istnieje. Ten Bóg nie jest emocjonalnie satysfakcjonujący... nie ma dużego sensu modlenie się do prawa grawitacji. 
Carl Sagan
***
Wszechświat składa się głównie nie z gwiazd, ale z posępnej pustki - niewyobrażalnie wielkich połaci pustej przestrzeni, w której obecność gwiazdy jest rzadkim i wyjątkowym wydarzeniem. (...) Gwiazdy poruszają się na ślepo poprzez przestrzeń, a gracze w tej gwiezdnej ciuciubabce trafiają się tak rzadko, że szansę na spotkanie kolejnej gwiazdy prawie można pominąć.
sir James H. Jeans
***
To, co przeczytaliście o moich przekonaniach religijnych było oczywiście kłamstwem - kłamstwem, które jest systematycznie powtarzane. Nie wierzę w Boga osobowego i nigdy temu nie zaprzeczałem, lecz wyrażałem to jasno. Jeśli jest we mnie coś, co można nazwać religijnością, to jest nią mój bezgraniczny podziw dla struktury świata w takim stopniu, w jakim nauka może ją odsłonić.   
Albert Einstein
---
Wierzę w Boga Spinozy, który objawia się w uporządkowanej harmonii wszystkiego co istnieje, a nie w Boga, który zajmuje się losem i postępowaniem ludzi.
Albert Einstein
***
W istocie rzeczy Bóg Einsteina i Bóg biblijny mają poza formą graficzną tyle ze sobą wspólnego, ile fizyczne równanie Einsteina (1) na energię wyzwoloną w procesach nuklearnego rozszczepienia materii ma wspólnego z metafizycznym równaniem eklezjologicznym (2) na energię wyzwoloną w procesach psychicznego rozpadu umysłu osobnika wierzącego (tj. niemyślącego).  

Otóż mamy 
E = mc^2,            (1)
gdzie
E - energia wyzwolona w procesie nuklearnego rozszczepienia materii,
m - masa materii poddanej procesowi,
c - szybkość rozchodzenia się światła w próżni fizycznej

i 

E = mc^2,             (2)
gdzie
E - energia wyzwolona w procesie psychicznego rozpadu umysłu osobnika wierzącego,
m - przeciętna masa mózgu osobnika wierzącego,
c - szybkość rozchodzenia się cudów w próżni intelektualnej

ARE YOU READY TO...
PRAY TO GRAVITY?
 PODAJ DALEJ! 
                                                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz