czwartek, 5 maja 2022

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 4575

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA
 
 GROTESKOWA TRAGEDIA 
UWAGA! Czytanie tej notki stanowi grzech ciężki i ogromnie wQrwia Jego Urojoną Wysokość,  więc jest automatycznym wyrokiem skazującym delikwenta na wieczny pobyt w mega tropikalnym ośrodku wczasowym zwanym piekłem. Z drugiej zaś strony, każdy kto bez czytania jej splunie na ekran, przeżegna się i łyknie wody święconej ma zapewnioną przychylność niebios popartą milionem dni odpustu zupełnego. Drodzy Czytelnicy, wybór zatem należy do Was...
***
Najpierw strach stworzył na świecie bogów.
Publiusz Papiniusz Stacjusz
***
Przeważający nacisk na motyw strachu, by narzucić absolutne przykazania sprawił, że moralność religijna wykształciła największe okrucieństwa znane ludzkiemu sercu.
Morris R. Cohen
***
 
I cóż dostajemy za naszą wiarę? Za stulecia, przez które ofiarowaliśmy temu czy innemu Kościołowi naszą krew i skarby? Zapewnienie, że u kresu tego wszystkiego czeka nas niebo, a kiedy się tam dostaniemy, poznamy puentę dowcipu i powiemy ,,Aha! Teraz rozumiem". To jest ta wielka nagroda. Wbija się nam do głów od najmłodszych lat: niebo, niebo, niebo! Zobaczymy nasze utracone dzieci, ukochane matki wezmą nas w ramiona! To jest marchewka. Kijem, którym się nas okłada jest piekło, piekło, piekło! Szeol wiekuistej męki i potępienia. Straszymy dzieci tak małe jak mój ukochany synek, że będą się smażyć w piekle, jeśli ukradną cukierka czy nie powiedzą prawdy o tym, jak przemoczyły nowe buciki.

Nie ma żadnego dowodu, że jakieś zaświaty istnieją; żadnej podstawy naukowej; jest tylko suche zapewnienie, połączone z naszą silną potrzebą wiary, że to wszystko ma sens. Kiedy jednak stałem na zapleczu domu pogrzebowego Peabody'ego i patrzyłem na zmasakrowane szczątki mojej żony i synka, którego bardziej ciągnęło do Disneylandu niż do nieba, doznałem objawienia. Religia to teologiczny odpowiednik klasycznego przekrętu ubezpieczeniowego, polegający na tym, że rok po roku wnosisz składki, po czym, kiedy chcesz ze swojej sumiennie opłacanej polisy skorzystać, dowiadujesz się, że firma, która brała od ciebie pieniądze, tak naprawdę nie istnieje.
Stephen King
(fragm. wypowiedzi Jacobsa z powieści Przebudzenie)
***
Uznawanie ludzi za wrogów zasługujących na śmierć ze względu na różnice zdań w kwestiach polityki świata rzeczywistego już jest wystarczająco złe. Robienie tego samego ze względu na różnice zdań w kwestiach dotyczących świata urojonego, zamieszkanego przez archanioły, demony i wyimaginowanych przyjaciół, jest groteskowo tragiczne.
Richard Dawkins
***
W Wielkiej Brytanii wszystkie trzy główne religie - chrześcijaństwo, islam i judaizm - mają w swej istocie ideę nienawiści. Ta idea to wyłączanie albo, jak kto woli, ,,uinnianie" niezbawionych. 
Matthew Parris
(przedstawiający wady proponowanych 
w Wlk. Bryt. regulacji prawnych 
dotyczących antyreligijnego ,,języka nienawiści")
***
Dopóki na świecie są prawdziwi wierzący, dopóty będą chcieli karać za poglądy, nawet jeśli  rozum będzie im mówił, że jest to niemądre, a sumienie, że złe.
Walter Bagehot

ARE YOU READY TO...

PUNISH?
 PODAJ DALEJ! 
                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz