niedziela, 3 października 2021

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 4360

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
RELIGIA TO NIE LUDZIE,
TO IDEOLOGIA
 
 NADSZEDŁ CZAS 
 OSTRZEŻENIE 
Szanowny Czytelniku, jeśli jesteś certyfikowanym ciężkim idiotą lub klinicznym przypadkiem osoby poważnie dotkniętej zarazą zabobonu i wiarą weń, to nawet nie próbuj rozgryźć przesłania poniższej notki. Twój mózg nie jest w stanie go ogarnąć i mógłby eksplodować podczas podejmowania zbyt ambitnej próby (niekoniecznie zresztą ze szkodą dla dobra ludzkości w ogóle, ale to już inna bajka).
----------------------------------
Niewiara w duchy i czarownice była jednym z najbardziej widocznych przejawów sceptycyzmu XVII wieku. A jednak przez ponad piętnaście stuleci powszechnie wierzono, że Biblia ustanowiła w niezwykle klarowny sposób wiarygodność tej zbrodni z dowodami tak różnorodnymi i licznymi, iż wykluczały nawet możliwość wątpienia, co z kolei świadczyło o jej trwaniu i  powszechności.... Dziś można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że byłoby absolutnie niemożliwe zgromadzenie takiej ilości materiału dowodowego wokół wyobrażenia, które nie ma solidnego oparcia w faktach.
William Lecky
***
Jeśli mój rozmówca zechce przekonać mnie, że na Jowiszu są jacyś mieszkańcy i że ich opis podany przez niego odpowiada rzeczywistości, to do niego należy przedstawienie dowodu na poparcie swojego twierdzenia. Ciężar dowodu spoczywa na nim; nie do mnie należy dowiedzenie, że takie istoty nie istnieją, by uzasadnić moje niedowierzanie, ale do niego, że rzeczywiście istnieją, by mógł utrzymywać, że powinnam mu uwierzyć. Podobnie do twierdzącego, że Bóg istnieje należy podanie dowodu na poparcie swojego twierdzenia; ciężar dowodu spoczywa na nim.
Annie Wood Besant
***
 
Twierdzenia religijne nie poddają się falsyfikacji, ponieważ są niesprawdzalne. Wierni nie akceptują żadnych dowodów przeciwko istnieniu Boga: ani istnienia moralnego i naturalnego zła, ani dowodów dostarczanych przez naukę i rozum. Zawsze istnieje jakaś wymówka albo wytłumaczenie, a w ostateczności tchórzliwe odwoływanie się do niepoznawalności czy też tajemnicy bóstwa, za sprawą której ci, którzy tak bardzo pragną wierzyć, że gotowi są w imię tego zrezygnować ze znacznej części swoich zdolności umysłowych, mogą od siebie odsunąć albo zignorować nawet najbardziej jednoznaczne logiczne wywody lub niepodważalne fakty.
A. C. Grayling
***
Aby dotrzeć do prawdy we wszystkich kwestiach, powinniśmy zawsze być gotowi uwierzyć, że to, co nam się wydaje białe jest czarne, jeśli Kościół hierarchiczny tak to określi.
św. Ignacy Loyola
***

Wiara absolutna deprawuje tak samo, 
jak władza absolutna.
 Eric Hoffer
***

Nadszedł czas, by ludzie rozumu powiedzieli - dość tego! Wiara religijna zniechęca do niezależnego myślenia, stwarza podziały i jest niebezpieczna.
Richard Dawkins
***
Potrzebny jest nowy
KOR
(tyle że tym razem -
Komitet Obrony Rozumu)

ARE YOU READY TO...

BECOME ITS MEMBER?
 PODAJ DALEJ! 
                                                   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz