środa, 19 września 2018

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 3250

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
Z osobami, które są intelektualnie uczciwe i racjonalnie reagują - nadają na właściwej fali - wejście w rezonans nie jest trudne. Najgorzej jest z tymi, które częstotliwość nadawania zmieniają według własnego widzimisię albo stosownie do bieżącej koniunktury czy ,,głębokiej wiary", której nie sposób obronić inaczej niż poprzez stosowanie brudnych chwytów, ciosów poniżej pasa, zagrań asami z rękawa. Uzyskanie rezonansu jest w takiej sytuacji absolutnie wykluczone.

 KARETA DAM 
 INTELEKTU 
Tylko ci, którzy całe życie spędzili pod ciemnymi chmurami mglistych, nieokreślonych lęków potrafią docenić radość wątpiącej duszy nagle narodzonej w królestwie rozumu i wolnej myśli. Czy więzy narzucone przez księdza są mniej krępujące niż więzy niewolnika tylko dlatego, że nie widzimy łańcuchów, trwałych blizn, jątrzących się ran, głębokiej degradacji wszystkich władz naszego wspaniałego umysłu?
Elizabeth Cady Stanton
***
Sądzę, że ten świat byłby najlepszy z możliwych, gdyby wszyscy byli albo ateistami, albo agnostykami, albo humanistami (każdy na swój własny sposób), lecz zmuszanie innych do tego byłoby absolutnie wykluczone. Byłoby to tak samo hańbiące, jak narzucanie mi chrześcijaństwa. Absolutnie nigdy nie twierdziłam, że ludzie powinni być pozbawieni swojego prawa do szaleństwa wiary w Boga. Skoro mają ochotę uprawiać irracjonalne zachowania tego typu - ich sprawa. Jest to ślepy zaułek: nie staną się przez to szczęśliwsi czy bardziej zdolni współczuć innym. Jeśli jednak potrzebują przeżuwać tę swoją szczególną miazgę, to proszę bardzo.
Madalyn Murray O'Hair
***
Jeśli ktoś chce wierzyć, że świat istnieje od 6000 lat, że teoria ewolucji nie ma żadnej wartości, że Bóg jest olbrzymim mężczyzną pośród chmur, który panuje nad wszystkim, to ma prawo do praktykowania tego w swoim umyśle, ale przenoszenie takiej perspektywy na nas wszystkich, narzucanie jej nam, zmienianie jej na usankcjonowany prawem punkt widzenia, wskutek czego nie moglibyśmy myśleć inaczej, swobodnie mówić, a nawet małe dzieci nie mogłyby się wypowiadać bez podporządkowania się takiemu punktowi widzenia - oto niebezpieczeństwo, któremu próbujemy się przeciwstawić.
Acharya S
***
Gruntownie wykształcony człowiek wie, że w przypadku twierdzenia egzystencjalnego ciężar dowodu spoczywa na tym, kto je głosi, a nie na tym, kto je odrzuca. Ponieważ nie ma nie tylko dowodu istnienia jakiegokolwiek boga, ale nawet szans, by taki dowód został kiedykolwiek podany (z powodu chronicznej niejasności wszelkich koncepcji boga oraz programowego ignorowania w nich ludzkich władz poznawczych), człowiek ma prawo umieścić bogów, własną nieśmiertelną duszę i duchy swoich przodków razem z wilkołakami, krasnoludkami itd. w miejscu dla nich najbardziej naturalnym: w świecie tworów wyobraźni literackiej. Ateista to ktoś, kto korzysta z tego prawa.
Barbara Stanosz
*
***
*
ARE YOU READY
TO
TAKE ADVANTAGE
OF...
YOUR RIGHT?
 PODAJ DALEJ! 
                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz