piątek, 11 maja 2018

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 3119

SPIESZMY SIĘ UCZYĆ LUDZI
TAK SZYBKO GŁUPIEJĄ
 POGARDA DLA POSTĘPU 
O pisaniu historii przez zwycięzców i kwestiach pokrewnych. Jest tylko jeden drobny problem - ta historia nie ma nic wspólnego z faktami. Tak pisali ją przed wiekami (często krwią niewierzących), wiedzeni objawieniem ojcowie jedynego prawdziwego kościoła, tak ją piszą zainspirowani twórczością przodków dzisiejsi ojcowie założyciele jedynej partii prawej i sprawiedliwej.

Siłą rzeczy boskie objawienie nie może tolerować sprzeciwu; musi odrzucić wszelkie doskonalenie w obrębie siebie samego i patrzeć z pogardą na to, co jest wynikiem postępu w intelektualnym rozwoju człowieka.     
John William Draper
***
To zwycięzcy piszą historię - na swoją modłę. Nic więc dziwnego, że tradycyjne opisy początków chrześcijaństwa jako pierwsze definiowały terminy (określając siebie jako ,,ortodoksyjne", a przeciwstawne sobie jako ,,heretyckie"); idąc dalej, pokazywały - choćby dla własnej satysfakcji - że ich triumf był historycznie nieunikniony albo, w kategoriach religijnych, ,,powodowany  Duchem Świętym". Jednak odkrycia [gnostycznych ewangelii] w Nag Hammadi otwierają zasadnicze kwestie na nowo.
Elaine Pagels
---
[Wcześni chrześcijanie] identyfikowali swoich przeciwników, czy to żydów, pogan, czy heretyków z siłami zła, a więc szatana... Sprawy nie uległy poprawie od tamtego czasu. Skąpana we krwi historia prześladowań, tortur, morderstw i zniszczeń dokonywanych w imię religii jest trudna do ogarnięcia, nie mówiąc o podsumowaniu: od rzezi chrześcijan, poprzez krucjaty, Inkwizycję, Reformację, europejski obłęd polowań na czarownice, kolonizację, aż po dzisiejszy zażarty konflikt na Bliskim Wschodzie.
Elaine Pagels

ARE YOU READY TO...
AND...
BECOME A HERETIC?

Przypomnijmy - ,,herezja" pochodzi od greckiego słowa hairesis oznaczającego wybór, a ,,heretyk" od słowa hairetikos - zdolny do dokonywania wyboru (myślący samodzielnie, niezależnie).
 PODAJ DALEJ! 
                                                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz