poniedziałek, 31 lipca 2017

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2835

Poniższy post pochodzi z września 2011. Teraz mamy sierpień 2017 roku, roku mord zdradzieckich itp. figur retorycznych. PiSdoKkracja szaleje. Nasuwa się pytanie - Co najbardziej rzuca się dziś w oczy?
 ----------
 Mount  Absurd 
Najbardziej rzuca się dziś w oczy wykluczanie Kościoła i katolików z życia politycznego, i co dziwne - zdecydowana większość katolików, świeckich i duchownych, uważa to za normalne i słuszne.
Czesław Bartnik
***
Ponadto tytuły, którymi ten pan się legitymuje (ksiądz, profesor - kolejność nie wynika jedynie z konwencji) i dziedziny jego działalności  (teologia, filozofia) brzmią łącznie mniej więcej tak, jak ,,tytuł" (,,uzdrawiającego" za pomocą zaklęć i talizmanów) szamana w przypadku osoby będącej jednocześnie lekarzem albo powiedzmy astrologa zajmującego się astronomią czy alchemika chemią. To jakaś poznawcza schizofrenia. Ksiądz przecież stawia wszystko ponad dowód, a profesor dowód ponad wszystko. Teologia drepcze w miejscu, poszukując odpowiedzi na niepotrzebnie zadawane pytania; jest wstydliwą chorobą - syfilisem intelektu. Filozofia natomiast idzie naprzód, staje wobec najtrudniejszych pytań i nie obawia się niewygodnych odpowiedzi; w tym sensie jest ozdobą intelektu. Wiadomo też, że teolog zawsze chętnie umieści filozofa na stosie, który potem z przyjemnością podpali w imię obrony jedynej ,,prawdy", objawionej przez swojego urojonego Boga. 
***
Znaczący wkład empiryzmu nie polega na wyeliminowaniu pewności, a na wyeliminowaniu nieomylności jako kryterium pewności. To przejście od ,,infalibilizmu" (od łac. infalibilis - nieomylny) do ,,falibilizmu" (od łac. falibilis - omylny) ma poważne konsekwencje nie tylko dla tolerancji, ale także dla podporządkowania wiary rozumowi, a teologii filozofii. 
George H. Smith
***
 
Filozofia nie ma w polu widzenia żadnego punktu końcowego z wyjątkiem prawdy. Wiara natomiast nie poszukuje niczego, oprócz podporządkowania i pobożności.  
Benedykt Spinoza
---
Prawa, które nakazują, w co każdy musi wierzyć, a zakazują człowiekowi mówić lub pisać cokolwiek przeciwko temu czy innemu poglądowi są często stanowione, by zadowolić lub raczej udobruchać tych, którzy nie mogą znieść niezależnych umysłów.
Benedykt Spinoza
***
  
Prawda
Jules Joseph Lefebvre (1836-1911)
***
ARE YOU READY
TO...
ASK
THE RIGHT QUESTIONS?
 PODAJ DALEJ! 
                                             

3 komentarze:

 1. ...jakie drewno nadaje się najlepiej na budowę kościoła?
  - lipa!
  . dlaczego?
  bo pasuje jedno do drugiego: na zewnątrz lipa i w środku lipa!

  OdpowiedzUsuń
 2. filozofia europejska zawsze próbowała wyprowadzić siebie z biblii i zawsze mąciła ludziom w głowach, bo problem (teologiczny) był prosty: albo biblia albo marksizm. Problem braku alternatywy: POZORNY ALE BARDZO ISTOTNY!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. ...a ja mam takie hasło, które powtarzam ze zdumieniem od lat (tyczy pis-u i krk i bardzo wielu innych tematów):
  - zło jest bezczelne!

  OdpowiedzUsuń