niedziela, 23 lipca 2017

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2827

 ACH TEN CIĘŻAR DOWODU! 

 OSTRZEŻENIE! 
Szanowny Czytelniku, jeśli jesteś certyfikowanym 100% debilem albo klinicznym przypadkiem osoby poważnie dotkniętej zarazą zabobonu i absolutną wiarą weń (zabobonoza o ostrym przebiegu), to nawet nie próbuj rozgryźć przesłania poniższej notki. Twój mózg nie jest w stanie go ogarnąć i mógłby eksplodować podczas podejmowania zbyt ambitnej próby (niekoniecznie zresztą ze szkodą dla dobra ogółu ludzkości, ale to już inna bajka).
----------------------------------
Niewiara w duchy i czarownice była jednym z najbardziej widocznych przejawów sceptycyzmu XVII wieku. A jednak przez ponad piętnaście stuleci powszechnie wierzono, że Biblia ustanowiła w niezwykle klarowny sposób wiarygodność tej zbrodni z dowodami tak różnorodnymi i licznymi, iż wykluczały nawet możliwość wątpienia, co z kolei świadczyło o jej trwaniu i  powszechności.... Dziś można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że byłoby absolutnie niemożliwe zgromadzenie takiej ilości materiału dowodowego wokół wyobrażenia, które nie ma solidnego oparcia w faktach.
William Lecky
***
Jeśli mój rozmówca zechce przekonać mnie, że na Jowiszu są jacyś mieszkańcy i że ich opis podany przez niego odpowiada rzeczywistości, to do niego należy przedstawienie dowodu na poparcie swojego twierdzenia. Ciężar dowodu spoczywa na nim; nie do mnie należy dowiedzenie, że takie istoty nie istnieją, by uzasadnić moje niedowierzanie, ale do niego, że rzeczywiście istnieją, by mógł utrzymywać, że powinnam mu uwierzyć. Podobnie do twierdzącego, że Bóg istnieje należy podanie dowodu na poparcie swojego twierdzenia; ciężar dowodu spoczywa na nim.
Annie Wood Besant
***
 
Twierdzenia religijne nie poddają się falsyfikacji, ponieważ są niesprawdzalne. Wierni nie akceptują żadnych dowodów przeciwko istnieniu Boga: ani istnienia moralnego i naturalnego zła, ani dowodów dostarczanych przez naukę i rozum. Zawsze istnieje jakaś wymówka albo wytłumaczenie, a w ostateczności tchórzliwe odwoływanie się do niepoznawalności czy też tajemnicy bóstwa, za sprawą której ci, którzy tak bardzo pragną wierzyć, że gotowi są w imię tego zrezygnować ze znacznej części swoich zdolności umysłowych, mogą od siebie odsunąć albo zignorować nawet najbardziej jednoznaczne logiczne wywody lub niepodważalne fakty.
A. C. Grayling
***

Im mocniej ktoś wierzy, tym zacieklej gardzi tymi, którzy nie wierzą tak samo jak on. A przecież najwspanialszą wiarą byłaby wiara w ludzi.
Karel Čapek
***

Wiara jest wysiłkiem, by przyjąć, że to, co podpowiada nam zdrowy rozsądek nie jest prawdą.
Elbert Hubbard 
***

Wiara absolutna deprawuje tak samo, 
jak władza absolutna.
 Eric Hoffer
***

Nadszedł czas, by ludzie rozumu powiedzieli - dość tego! Wiara religijna zniechęca do niezależnego myślenia, stwarza podziały i jest niebezpieczna.
Richard Dawkins
***
Znowu potrzebny jest
KOR,
tyle że tym razem jako
Komitet Obrony
Rozumu

ARE YOU READY
TO...

Aby dotrzeć do prawdy we wszystkich kwestiach, powinniśmy zawsze być gotowi uwierzyć, że to, co nam się wydaje białe jest czarne, jeśli Kościół hierarchiczny tak to określi.
św. Ignacy Loyola
BELIEVE
OR...
Istnieje związek pomiędzy obawą, w wolnym społeczeństwie, by nie obrazić ludzi w związku z ich idiotycznymi religijnymi ideami i prawem, w społeczeństwie autorytarnym, do zabijania z tego samego względu. To jest jak staczanie się po równi pochyłej. Gdy tylko w jakimkolwiek stopniu ujdzie nam na sucho zaakceptowanie niedorzeczności we własnym społeczeństwie, to wyświadczymy niedźwiedzią przysługę sobie i, co gorsze, naszym dzieciom! Jeśli nauka w ogóle coś zdziałała, to na pewno wyzwoliła ludzkość z pęt zabobonu i wciskanej na siłę ciemnoty, a otwarte świętowanie tego faktu nie jest agresywnym wojowaniem [z religią].

Należy stwierdzić, że zmowa milczenia jest równa przyzwoleniu i uczynić kwestionowanie wszystkiego czymś tak normalnym i powszechnie akceptowanym, że młodzi ludzie nie będą mieli poczucia winy, gdy będą tak postępować; dziennikarze w telewizji nie zrobią wielkiej sprawy, gdy ktoś tak postąpi. Nie możemy akceptować sytuacji, gdy rządy demokratyczne czy teokratyczne popierają ograniczanie wolności myśli albo zachęcają doń, czyli innymi słowy legitymizują je. Jesteśmy winni naszym dzieciom, nie tylko tutaj, ale na całym świecie; jesteśmy winni mediom pokazanie, że autocenzura niszczy wolną prasę - fundament nowoczesnej demokracji. Jesteśmy to winni wszystkim ludziom na świecie, a naukowcy mają obowiązek brać w tym udział.
 Lawrence Krauss

THINK?
 PODAJ DALEJ! 
                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz