środa, 7 grudnia 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2599

W kwestii religii szczególnie wydaje się, że nadszedł czas, gdy obowiązkiem wszystkich tych, którzy będąc kwalifikowanymi z punktu widzenia wiedzy i po dojrzałym namyśle przekonani, że bieżące opinie są nie tylko fałszywe, ale też szkodliwe, jest uczynienie swojego sprzeciwu publicznym.
John Stuart Mill
***
[Ale] możemy być pewni, że religia zawsze miała nadzieję na wyzyskiwanie nieukształtowanych i niebronionych umysłów ludzi młodych i nie cofnęła się przed niczym, by zapewnić sobie ten przywilej poprzez wchodzenie w układy z władzą świecką świata materialnego.
Christopher Hitchens
***
Przykład z tutejszego bagna podwórka. Proszę zwrócić uwagę np. na wyróżnione treści, które podstępnie, cichaczem wprowadzono do cytowanej poniżej najnowszej listy lektur obowiązkowych dla kl. V szkoły PiStawowej,

,,Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa" Clive'a Staples Lewisa, ,,Pan Tadeusz" (zwyczaje i obyczaje) Adama Mickiewicza, ,,Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara, ,,Katarynka" Bolesława Prusa, ,,W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego, ,,Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej, wybrane mity greckie (w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce); Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne), wybrane wiersze ks. Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

które do niedawna były serwowane tylko wierzącym tylko w kościele, a jeśli w szkole państwowej, to tylko na lekcjach religii uczniom z rodzin katolickich. Mamy tu do czynienia z koniem trojańskim zabobonu, który jest efektem tego, o czym mówi Hitchens, a o publiczne nagłaśnianie czego apeluje Mill. 

Otóż jedną z pozycji na tej liście są wybrane mity greckie (mit o powstaniu świata, mit o tym bogu, mit o tamtej bogini itd.). Oki, wszystko w normie, bo mity greckie zawsze funkcjonowały w programach nauczania i ich status jest ustalony (wszyscy, katolicy też, są ateistami w stosunku do tamtych absurdalnych bóstw; dlaczego? no bo tak - to jest oczywista oczywistość). Kropka. No i tak było jeszcze do niedawna. Dzisiaj niestety stawiamy tu Przecinek, bo zaraz za lekturowymi mitami wjeżdża na listę najkrwawsza, najbardziej barbarzyńska i najbardziej prymitywna pozycja literatury - Biblia (tj. Słowo Boże, Pismo Święte) (zwłaszcza Stary Testament), ale nie z mitem o powstaniu świata, jak w przypadku literatury antycznej, a z ,,powstaniem świata i człowieka...", bez najdrobniejszego zająknięcia się o jakimkolwiek micie (czyżby tylko niewinne  redakcyjne przeoczenie?). Nie chodzi też wyłącznie o aspekty literackie tego ,,dzieła", zatem należy rozumieć, że wyjaśnienie w nawiasie ma walor faktu i stanowi tu przeciwieństwo starogreckich fikcji! WTF???

Można sobie łatwo wyobrazić potencjalne problemy z realizowaniem tych treści przez konkretnych nauczycieli (zwłaszcza niekatolickich), w konkretnych klasach złożonych z uczniów o różnych światopoglądach i dyskomfort psychiczny związany z otwartym kwestionowaniem przez niektórych religijnych pierdół nazywanych prawdą albo z bzdurnym  ,,alternatywnym" spojrzeniem na dzieje świata oczyma wiary. Gdzie tu - Qria mać! - miejsce na dyskusję? Tak oto wygląda dywersja racjonalnego, wymagającego rzetelnych dowodów podejścia do rzeczywistego (nie sPiSionego) świata. Tak wygląda zaszczepianie w umysłach młodych ludzi bezpodstawnych wątpliwości i absurdalnych dychotomii. Tak wygląda produkowanie intelektualnych bonsai.

Jak dotąd Kkorporacja z pomocą służalczego państwa zdobyła edukacyjny przyczółek wprowadzając zabobon pod dach szkoły państwowej, tyle że zaledwie do szkolnego ,,przedpokoju", którym są lekcje religii dla ,,swoich" uczniów w ,,swojej" klasie, ze ,,swoim" nauczycielem i ze ,,swoimi" podręcznikami. To nie wygląda dobrze, bo nie jest częścią głównego nurtu i nie ma ciężaru gatunkowego. Teraz wrogom rozumu i nauki zamarzyło się wejście z żenującymi banialukami na szkolne ,,pokoje". Pierwszy, mały, krok w tym kierunku właśnie robią. Następne będą już siedmiomilowe.

ARE YOU READY TO...
,,Dzień anioła" - 6/12/16;
Szk. Podst. nr 10 w Puławach
PUT UP
WITH
THIS BULLSHIT

 
AT SCHOOL
OR...
 RESIST IT?

 PODAJ DALEJ! 
 
                                                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz