wtorek, 13 września 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2514

Jest rzeczą zdumiewającą, że każdy atom w naszym ciele pochodzi z gwiazdy, która wybuchła, a atomy w lewej ręce prawdopodobnie pochodzą z innej gwiazdy niż atomy w prawej. To jest dla mnie naprawdę najbardziej poetyczna rzecz, jaką można powiedzieć o fizyce. Jesteśmy pyłem gwiezdnym. Nie byłoby nas, gdyby gwiazdy nie wybuchły, ponieważ pierwiastki - węgiel, azot, tlen, żelazo i wszystko, co ma znaczenie dla ewolucji zostało stworzone na początku czasu, stworzone w gwiezdnym nuklearnym wielkim piecu, a te pierwiastki mogły się dostać do naszych ciał tylko dlatego, że gwiazdy były wystarczająco uprzejme, by wybuchnąć. Zatem dajmy sobie spokój z Jezusem, bo to gwiazdy umarły, byśmy mogli tu dzisiaj być!
Lawrence Krauss
---
Twierdząc, że coś dla kogoś nie ma sensu jest oparte na założeniu, że wie on z góry, co ma sens. Ale przecież nie wiemy z góry, co ma sens, dopóki nie zbadamy świata otaczającego nas. Nasz zdrowy rozsądek wywodzi się z faktu, że ewoluowaliśmy na sawannie w Afryce, by unikać spotkania z lwami, a nie by rozumieć mechanikę kwantową. Jak często powtarzam, nasz zdrowy rozsądek w drodze dedukcji stwierdza, że nie można być w dwóch miejscach jednocześnie. To jest szaleństwo. Ale elektron nie tylko może, ale jest! To nie ma sensu, bo nie nabyliśmy tej wiedzy w drodze ewolucji. My się tego nauczyliśmy. Zmusiliśmy się do zmiany zdroworozsądkowego podejścia na rzecz uczenia się. Niektórzy ludzie są raczej skłonni czytać średniowieczne książki niż uczyć się. 
Lawrence Krauss
(odniesienie do postrzegania świata
podług ,,św. ksiąg" - Biblii, Koranu etc)
---
Cywilizacja ludzi zaczęła się, gdy zaczęto inteligentnie nadawać sens przez kojarzenie bogów ze słońcem, planetami, księżycem, wiatrem, ziemią i oceanami. Jedno z oszacowań mówi, że na przestrzeni historii było około 1000 rozmaitych bogów: Mars - bóg wojny, Posejdon, Thor, Amon Ra, Apollo, Brahma, Izyda, Mitra, Ozyrys i cała reszta. A naprawdę ważną rzeczą jest to, że wszyscy albo prawie wszyscy tu zgromadzeni są ateistami w stosunku do tamtych bogów. Jedyną różnicę stanowi ten jeden [Jahwe], co do którego możemy się nie zgadzać. Ale zgadzamy się, że 999 zostało odrzuconych. Powodem ich odrzucenia jest nasze rozumienie fizyki, które ich pogrzebało. Nauka działa! Fakt, że nauka działa pogrzebał bogów wiatru, słońca, księżyca. Rolnicy w czasie suszy już nie modlą się o deszcz, idą porozmawiać z meteorologiem. I dobrze. W ten sposób ludzkie położenie ogromnie się poprawiło i będzie się poprawiać wraz z postępem, jaki nauka robi na drodze do pogrzebania tego ostatniego boga.
Lawrence Krauss
 ---
Sądzę, że większość uczonych nie zastanawia się wystarczająco nad bogiem, żeby wiedzieć, czy wierzą w niego, czy nie. Jest to po prostu nieistotne. Sądzę, że w gruncie rzeczy nie zastanawiają się wystarczająco, by wiedzieć, czy są ateistami. Jednak  kwestią zasadniczą jest to, że gdy patrzy się na wszechświat i go studiuje, odkrywa się, iż nie ma żadnych dowodów, że potrzebujemy czegoś więcej niż praw fizyki i innych praw naukowych do wyjaśnienia wszystkiego, co widzimy. Nie ma absolutnie żadnego dowodu, że potrzebna jest jakaś nadprzyrodzona boska interwencja.
 Lawrence Krauss

***
A co prof. Krauss powiedziałby na to?
 Zapraszam na...
|||||
|||
|
 WSPOMNIEŃ CZAR 
(suchego lata AD MMVI)
 
Warto zauważyć, że zacytowany powyżej fragment
pochodzi z artykułu sprzed 9(sic!) lat.

Ten oto poseł (normalny)
w czasie obrad Sejmu owego lata
odczytywał z niedowierzaniem ogłoszenie,
które mu podsunięto,
i reagował prawidłowo na jego treść,
wywołując także
opisane poniżej reakcje
u części (normalnych) posłów,

O godz. 7:30, w kaplicy sejmowej zostanie odprawiona msza św. w intencji... no... [śmiech na sali] to jest żart... [tu głos prawdopodobnie Marka Jurka: o deszcz], ale to jest...[jakieś głosy na sali] w intencji deszczu, zamówiona przez parlamentarzystów [śmiech na sali] - Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. [śmiech na sali]...

na co zareagował
ciutkę poirytowany...
|||||
|||
|
Wiedzą państwo, ja po was się akurat takich reakcji nie spodziewałem. Ja państwa zapewniam, że kpiny z liturgii katolickiej rażą bardzo wielu posłów na tej sali, więc proszę o odrobinę kultury [oklaski]. A jeżeli pan poseł Nowak ma możliwości w inny sposób wpłynąć na realizację tej intencji, to bardzo prosimy. [śmichy-chichy na sali]
Marek Jurek
(Poglądy: deklaruje całkowite poparcie dla społecznego nauczania Kościoła katolickiego, jest przeciwny zapłodnieniu pozaustrojowemu, aborcji, eutanazji, związkom homoseksualnym; wspiera naprotechnologię. Opowiada się za oparciem przyszłości Polski i Europy na kultywowaniu tradycji cywilizacji chrześcijańskiej i kultury łacińskiej. Jest zwolennikiem mszy trydenckiej. Jest honorowym członkiem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. [Wikipedia])
***
Tu natomiast
można złapać równowagę...
|||||
|||
|
 
Może duchowni rzeczywiście sądzą, 
że ich modlitwy czynią dobro,
i może żaby wyobrażają sobie, 
że ich rechotanie przynosi wiosnę.
Robert G. Ingersoll
***
Stwórca, który jest w stanie umieścić nowotwór w  żołądku wierzącego nie będzie się zniżał do wysłuchiwania modlitw. 
Francis B. Harte
***
 
Bóg, którego kiedyś wyobrażano sobie jako wszechobecną siłę przenikającą cały świat przyrody i człowieka, w coraz większym stopniu ma skłonność do bycia wszechnieobecnym. Wszędzie inteligentni ludzie coraz bardziej polegają wyłącznie na świeckich metodach rozwiązywania swoich problemów. W miarę postępu nauki wiara w boskie cuda i skuteczność modlitw staje się coraz słabsza.
Corliss Lamont
***
 
Modlitwa jest jak pompa w pustej studni - robi mnóstwo hałasu, ale wody nie daje.
Lemuel K. Washburn 
***
 
Odmawianie modlitw jest jak bujanie się w fotelu na biegunach - masz zajęcie, ale do przodu się nie posuwasz.
Gypsy Rose Lee


Tak panie Jurek, ja też robię sobie jaja z liturgii katolickiej, bo uważam, że jest ona Qpą 3,14Rdolonych banialuków. Wolę słuchać ludzi mających faktycznie coś do powiedzenia. Jeśli zaś chodzi o realizację wspomnianej intencji, to nie wiem jak pan poseł Nowak, ale ja doraźnie sprawdziłbym radarowe, satelitarne itp. prognozy pogody i działał na krótką metę, natomiast  na dłuższą metę zbudowałbym np. przyzwoity system zbiorników retencyjnych i innych tego rodzaju  zabezpieczeń przed suszą. W przypadku wielu politycznych koniunkturalnych darmozjadów problem w tym, że taka inwestycja byłaby mało spektakularna, bo wymagałaby ciężkiej pracy i czasu przekraczającego jedną kadencję przy korycie, a też kasa nie płynęłaby we właściwym kierunku (tj. do modlitewnego pośrednika w sutannie). Że woda (bynajmniej nie święcona) popłynęłaby potem w kierunku jak najbardziej właściwym nikogo już nie interesuje.

No to panie €poseł bujaj się trydencko, zachowawczo i monarchistycznie.
ARE YOU READY TO...
 W staropolskim stylu popompuj se 
 albo pobujaj się w fotelu na biegunach  
Módlmy się: Boże, w którym żyjemy, ruszamy się i jesteśmy, deszcza żyznego racz nam udzielić, abyśmy Twoją pomocą dostatecznie wsparci, z lepszą ufnością niebieskiej chwały mogli żądać. – Daj prosimy wszechmogący Boże, abyśmy, którzy w smutku naszym ufność w Tobie pokładamy, od wszelkich przeciwności przez Ciebie zawsze obronieni byli. – Udziel nam, prosimy Panie deszcza pożytecznego, a wyschłą i spragnioną ziemię niebieskiemi potokami przyzwoicie napełnij. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
PRAY FOR REASON?
 PODAJ DALEJ! 

                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz