wtorek, 5 kwietnia 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2353

Religia wiele intryg przed podejrzeniem ukrywa.
Christopher Marlowe
---
Uważam religię za dziecinną zabawkę
i utrzymuję,
że nie ma grzechu prócz ignorancji.
Christopher Marlowe
***
W kwestii religii szczególnie wydaje się, że nadszedł czas, gdy obowiązkiem wszystkich tych, którzy będąc kwalifikowanymi z punktu widzenia wiedzy i po dojrzałym namyśle przekonani, że bieżące opinie są nie tylko fałszywe, ale też szkodliwe, jest uczynienie swojego sprzeciwu publicznym.
John Stuart Mill
***
Nauczanie dyscyplin naukowych powinno się prowadzić nie po to, by popierać religię czy niszczyć religię. Nauczanie takie po prostu powinno się prowadzić z pominięciem religii.
 Steven Weinberg
***
Gdy słyszę, że religia niczemu nie szkodzi, to odpowiadam - czyżby? No cóż, oprócz wojen, krucjat, inkwizycji, 11 września, czystek etnicznych, poniżania kobiet, niszczenia homoseksualistów, fatw, honorowych zabójstw, ataków samobójczych, małżeństw planowanych dla nieletnich, ofiar z ludzi, palenia czarownic i systematycznego seksu z dziećmi, miałbym kilka drobnych zastrzeżeń. A, i zapomniałem o wysadzaniu szkół dla dziewcząt w Afganistanie.
Bill Maher
***
[Ale] możemy być pewni, że religia zawsze miała nadzieję na wyzyskiwanie nieukształtowanych i niebronionych umysłów młodych i nie cofnęła się przed niczym, by zapewnić sobie ten przywilej poprzez wchodzenie w układy z władzą świecką świata materialnego.
Christopher Hitchens
***
Wiemy wszyscy, że każde nastawienie emocjonalne - bez względu na jego słuszność - można młodym ludziom zaszczepić przez sugestię emocjonalną, dlatego dziedziczona tradycja ortodoksyjnej społeczności nie ma żadnej wartości dowodowej (...) Gdyby religia była uczciwa, to jej wyznawcy nie zmuszaliby swoich dzieci do udawanego podporządkowywania się normom; nalegaliby jedynie na bezkompromisowe poszukiwanie prawdy, bez względu na nieszczerość środowiska społecznego czy konsekwencje praktyczne. Z taką uczciwą i nieugiętą otwartością na dowody nie mogłyby nie dotrzeć do każdej rzeczywistej prawdy, która objawiałaby się wokół nich. Fakt, że religijni fanatycy nie podążają tą prostą drogą, ale oszukują w grze przez wywoływanie młodzieńczej niby-hipnozy, według mnie wystarcza do tego, by ich autorytet niszczyć, nawet jeśli ich brednie nie uwidaczniałyby się w żadnym innym obszarze.
Howard P. Lovecraft

 
                                                                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz