wtorek, 29 marca 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2346

 
Powiedz mi wprost, wzywam cię - odpowiedz mi: wyobraź sobie, że ty sam budujesz gmach ludzkiego przeznaczenia, by ostatecznie uczynić ludzi szczęśliwymi; dać im w końcu pokój i wytchnienie, ale by to osiągnąć musisz nieuchronnie i nieodwołalnie poddać torturom jedno maleńkie stworzenie, to samo dziecko, które piąstką biło we własną pierś, i tę swoją budowlę wznieść na fundamentach z łez jego nieszczęścia - czy zgodziłbyś się być architektem na takich warunkach? Powiedz mi prawdę!
Fiodor Dostojewski
***
 
Wszelkie ambicje są dopuszczalne, oprócz tych, które pną się po ludzkim nieszczęściu i łatwowierności. Wszelkie ambicje intelektualne i artystyczne są dozwolone, aż do i nawet poza granice rozważnej trzeźwości osądu. Nie mogą nikogo skrzywdzić.
Joseph Conrad
---
Etyczne spojrzenie na wszechświat przynosi nam tak wiele okrutnych i absurdalnych sprzeczności, że zacząłem podejrzewać, iż cel stworzenia wcale nie jest etyczny.
Joseph Conrad
***
Te wszystkie brednie - istnienie Boga, ateizm, determinizm, wyzwolenie, społeczeństwa, śmierć itd. są partiami szachów zwanymi językiem, a są zabawne tylko wtedy, gdy nie jest się zaabsorbowanym wygraniem czy przegraniem w te szachy.
Marcel Duchamp
***
 
Nie wiąże mnie żadna wiara ani przysięga na wierność. Nie wierzę w ten kraj, nie wierzę ani w religię, ani w boga, i nie wierzę w żadną z tych zinstytucjonalizowanych idei wymyślonych przez człowieka.
George Carlin

                                                                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz