piątek, 4 marca 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2321

 
Kościół  rzymskokatolicki uczynił artykułem wiary to, że nikt spoza niego nie może zostać zbawiony, a pozostałe wyznania traktują tę okropną opinię proporcjonalnie do swojej ciemnoty i wpływu niedouczonych albo podłych księży.
John Adams
---
Czy wolny rząd
w ogóle może istnieć
obok religii katolickiej?
 John Adams
---
Niech ludzka myśl będzie wolna. Musi być wolna. Będzie wolna. Zabobon i dogmat nie mogą jej uwięzić.
John Adams 
(w liście do swojego syna,
Johna Quincy Adamsa,
późniejszego 6. prezydenta USA)
***
Przez 1700 lat 
sekta chrześcijańska 
nie robiła niczego
poza szkodzeniem.
Wolter

Teraz to już prawie 2000 lat - jak ten czas leci!

 
Kościół nigdy by nie uznał człowieka świętym za zasługi w reformowaniu finansów, prawa karnego czy sądownictwa. Taki zwyczajny wkład do ludzkiego dobrobytu byłby postrzegany jako nieistotny. Nie sądzę, by w całym kalendarzu był choć jeden święty, którego świętość wynikałaby z jego użytecznej pracy na rzecz dobra publicznego.
Bertrand Russell
***
Te sugerowane przez Bertranda Russella banalne zasługi/kwalifikacje ewentualnego kandydata do świętości są przez Kkorporację zabobonu kompletnie ignorowane. Jego CV ląduje w koszu. Absolutnie minimalne wymagania to powiedzmy doznawanie za życia wizji psychotycznych (tzn. ,,mistycznych"); wspieranie gorącą modlitwą takich ,,dobroczyńców" ludzkości, jak Mussolini, Hitler, Franco, Pinochet; dokonywanie ,,cudów" (np. terapia choroby Parkinsona) na (dość dużą) odległość, bo z zaświatów; skuteczne ukrywanie wielebnych pedofilów i wiele innych chwalebnych dzieł.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że certyfikat świętości to rzecz niezwykle poważna i nie wolno go profanować jakimiś wulgarnymi doczesnymi działaniami albo gratyfikacjami finansowymi w rodzaju nagrody Nobla czy innymi równie prozaicznymi gównami. A przede wszystkim panie Russell...

 NE MISCEANTUR SACRA PROFANIS  
Nie mieszać rzeczy świętych ze świeckimi,
bo te święte są bardzo głęboko ukryte
i
- w przeciwieństwie do świeckich -
heroicznie wydobywane
z
ogromnym trudem
 
i
poświęceniem...
 
                                                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz