poniedziałek, 1 lutego 2016

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2289

Na pewno nie wierzycie w bogów. Jakie macie argumenty? Gdzie jest wasz dowód?
Arystoteles
***
Wszyscy myślący ludzie są ateistami.
Ernest Hemingway
***
Bycie ateistą nie jest kwestią moralnego wyboru, 
lecz ludzkiej powinności.
John Fowles
***
Gdy sprawdza się w słowniku znaczenie słowa ,,ateizm", to najczęściej znajduje się definicję mówiącą, że jest to wiara w nieistnienie Boga. Choć oczywiście wiele osób tak rozumie ateizm, to jednak wielu ateistów nie. Nie takie jest bowiem znaczenie tego terminu, jeśli rozważy się go z punktu widzenia jego greckich korzeni. W języku greckim ,,a" oznacza ,,bez" lub ,,nie", a ,,theos" znaczy ,,bóg". Patrząc w ten sposób widzimy ateistę jako kogoś bez wiary w Boga, a niekoniecznie kogoś, kto wierzy, że Bóg nie istnieje. Zgodnie więc ze swoimi greckimi korzeniami, ateizm jest poglądem negatywnym, określonym przez brak wiary w Boga.    
Michael Martin
***
Gdy powiedziałem mieszkańcom Irlandii Północnej, że jestem ateistą, to jakaś kobieta na widowni wstała i mówi. 
- W porządku, ale nie wierzy pan w Boga katolików czy protestantów? 
Quentin Crisp
***
Jestem nawróconym na ateizm. 
Gore Vidal
***
Nie spędzam dużo czasu na myśleniu, czy Bóg istnieje. Nie uważam tego pytania za istotne. Nie sposób na nie odpowiedzieć i nie ma ono znaczenia dla mojego życia, więc umieszczam je w kategorii spraw, którymi nie jestem w stanie się przejmować.
Wendy Kaminer
***
Jestem najmniej szczęśliwą ateistką na świecie. Brakuje mi wiary religijnej, ale próby jej uzyskania  przypominają usiłowanie bycia zakochanym w kimś, w kim nie jest się zakochanym.
Lisa Williams
***

Ateizm nie jest filozofią; nie jest nawet poglądem na świat; jest po prostu przyznaniem rzeczy oczywistych. Właściwie ,,ateizm" jest terminem, który nawet nie powinien istnieć. Nikt nie potrzebował nigdy przedstawiać się jako ,,nie-astrolog" czy ,,nie-alchemik". Nie mamy specjalnych słów na określenie ludzi, którzy wątpią, że Elvis wciąż żyje, czy że przybysze z kosmosu przebyli galaktykę po to, by molestować farmerów i ich bydło. Ateizm jest tym, o czym rozsądni ludzie napomykają w obliczu nieuzasadnionych twierdzeń religijnych. Ateista jest osobą, która wierzy, że 260 milionów Amerykanów (87% populacji) utrzymujących, że ,,nigdy nie wątpiło w istnienie Boga" powinno czuć się zobowiązanymi do przedstawienia dowodu na jego istnienie, i w istocie na jego dobrotliwość, biorąc po uwagę nieustanną zagładę niewinnych istnień ludzkich, której świadkami jesteśmy każdego dnia na świecie. Ateista jest osobą, która jest przekonana, że zamordowanie jednej małej dziewczynki - raz na milion lat - stawia pod znakiem zapytania ideę jakiegoś dobrotliwego Boga.
Sam Harris
***
Twierdzenie, że ateista i teista są w tej samej sytuacji, skoro żaden z nich nie potrafi dowieść swojej tezy, dość często bywa wypowiadane. Pomijając przypadki, w których wygłasza się je w złej wierze, licząc na ignorancję słuchaczy, fakt, iż wielu ludzi wyraża takie przekonanie, można wytłumaczyć jedynie lukami w ich wiedzy.

Trudno się temu dziwić w kraju, w którym ze szkoły średniej nikt nie wynosi znajomości elementarnej logiki ani podstaw teorii wiedzy, a i w szkołach wyższych dyscypliny te są albo nieobecne, albo traktowane bardzo marginesowo, wręcz ,,po macoszemu". Wyobrażam sobie, że praktykowany u nas model edukacji - przeładowanej wiadomościami szczegółowymi, a pozbawionej wszelkich wskazówek co do tego, jak odróżniać twierdzenia zasadne od bezpodstawnych - wymyśliłyby dla ludzi demony, gdyby istniały i pragnęły władać naszymi umysłami. 


Agnostycyzm w kwestiach religii deklarują na ogół ateiści, którzy nie chcą być traktowani przez teistów z nieprzejednaną wrogością. Przedstawiając się jako agnostycy są wprawdzie bardziej narażeni na natrętną perswazję i agitację, ale nie grozi im ostracyzm i rozmaite jego przykre konsekwencje życiowe, w tym przeszkody w karierze zawodowej, które w społeczeństwach takich jak nasze często spotykają otwartych ateistów.
Barbara Stanosz
***
Ateistę. Agnostyk byłby próbą wykręcenia się, wywołania wrażenia, że jestem bardziej miły w tej kwestii niż faktycznie ma to miejsce.
Richard Feynman
(w odpowiedzi na pyt., 
czy uważa siebie za ateistę czy agnostyka)
***
 
Dzięki Bogu jestem ateistą.
Luis Buñuel
***
Ateista, agnostyk czy zwolennik sekularyzmu (...) wszyscy oni powinni bronić przed wkraczaniem religii w obszary, gdzie nie ma dla niej miejsca, zwłaszcza przed kontrolowaniem edukacji przez władze religijne. Próby zakazania nauczania ewolucji czy innych teorii naukowych - echo, dalekie wprawdzie, ale mimo wszystko echo tyranii średniowiecznego kościoła i jego wrogości wobec wiedzy - są zagrożeniem wolności badań naukowych i powinny być energicznie zwalczane.
Sunand Trymabak Joshi
***
Zauważyłem, że świat cierpiał o wiele mniej z powodu niewiedzy niż z powodu udawanej wiedzy. To nie sceptycy czy badacze, a fanatycy i ideolodzy zagrażają przyzwoitości i postępowi. Żaden agnostyk nigdy nikogo nie spalił na stosie ani nie torturował poganina, heretyka czy niewierzącego.
Daniel Boorstin
***

Bycie ateistą oznacza zdawanie sobie sprawy, że gdy umieramy, to naprawdę jest koniec. Musimy maksymalnie wykorzystać to, co mamy tutaj i wywrzeć możliwie jak największy wpływ. Uważam, że żyjemy dzięki wpływowi jaki wywieramy, czy miałby on polegać na posiadaniu dziecka, czy tworzeniu muzyki. 
Matt  Bellamy
***
Dziecięciem ledwie byłem, gdy matka moja poszła
Obejrzeć spalenie ateisty. Wzięła mnie ze sobą.
Czarno odziani księża otoczyli stos wysoki;
Pospólstwo w milczeniu patrzyło;
Złoczyńca o nieustraszonym wzroku przeszedł mimo,
Z tłumioną pogardą w nieruchomych oczach,
Zmieszaną z niemym śmiechem promieniującym na wprost;
Zgłodniały ogień popełzł wokół jego silnych nóg;
Stanowcze jego oczy wkrótce oślepił płomieniem;
Jego śmiertelny spazm rozdarł moje serce! 
Bezduszny tłum wydał okrzyk triumfu, a ja sam załkałem.
- Nie płacz moje dziecko - matka zawołała

- Przecież ten człowiek powiedział
,,Boga nie ma".
Percy Bysshe Shelley
(Duch)
 ***
(autor terminu AI - artificial intelligence - sztuczna inteligencja)

Ateista nie musi być kimś, kto sądzi, że ma dowód niemożliwości istnienia jakiegoś boga. Musi tylko być kimś, kto uważa, że dowód w kwestii istnienia boga jest na podobnym poziomie, co dowód w kwestii istnienia wilkołaka.
John McCarthy
***

Co można przyjąć bez dowodu, 
można odrzucić bez dowodu. 
Christopher Hitchens
***
 
Skoro bóg chciał, żeby ludzie w niego wierzyli, 
to po co wynalazł logikę? 
David Feherty
***
Jestem prawdopodobnie 
w 20 procentach ateistą i w 80 agnostykiem.
 Brad Pitt
***
Jestem ateistą i traktuję to na luzie. Nie głoszę swojego ateizmu, ale mam ogromnie dużo szacunku dla ludzi takich, jak Richard Dawkins, którzy to robią. Oglądam w telewizji wszystko, co robi.
Daniel Radcliffe
***

Nie ma logicznego powodu, by wierzyć w Boga. Są na pewno powody emocjonalne, ale nie mogę wierzyć, że nic jest czymś tylko dlatego, że dodawałoby to otuchy. Nie jestem w stanie wierzyć w Boga w większym stopniu, niż jestem w stanie wierzyć w niewidzialną małpę mieszkającą w moim tyłku; jednak uwierzyłbym w oboje, gdyby można było naukowo udowodnić ich istnienie.
Andrew Davidson
 ***
 
[Czy teraz w domu jest pan traktowany jak wielka gwiazda?] Nie, nie. Teraz moja żona traktuje mnie gorzej. Ona nie toleruje takiego zachowania! Jest pochodzenia żydowskiego i mój syn będzie prawdopodobnie wychowywany po żydowsku. Ja jestem ateistą i czekam aż nadejdzie mój czas, żeby wkroczyć i powiedzieć mu jak sprawy się mają naprawdę, ale zrobię to, gdy będzie nastolatkiem. Sądzę, że będzie dojrzały do ateizmu jako nastolatek. 
Paul Giamatti
***
Z początku po przeczytaniu powyższych wypowiedzi pomyślałem, że są racjonalne, logiczne i po prostu przyjemne do czytania, a ich autorzy zwyczajnie po ludzku przypadli mi do gustu. Potem jednak natknąłem się na artykuły z bardzo ważnej książki religijnej i na uwagi dwóch z wielu przedstawicieli przeciwnego punktu widzenia...
|||||
|||
|
 KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 

art.  2123
Wielu współczesnych nam ludzi nie dostrzega ... wewnętrznej i żywotnej łączności z Bogiem albo ją wyraźnie odrzuca, tak że ateizm należy zaliczyć do najpoważniejszych spraw doby obecnej.
---
 art. 2125
Ateizm, odrzucając lub negując istnienie Boga, jest grzechem przeciw cnocie religijności.
---
art. 2126
Często ateizm opiera się na błędnej koncepcji autonomii ludzkiej, która posuwa się aż do odrzucania jakiejkolwiek zależności od Boga.
***
Byliśmy przekonani, że naród potrzebuje i wymaga tej wiary [katolickiej]. Zatem podjęliśmy walkę z ruchem ateistycznym, ale nie za pomocą kilku marnych deklaracji teoretycznych - myśmy go wytępili.
Adolf Hitler
***
 (ks. dr hab., teolog, filozof; 
 wykładowca 
na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie) 

U ateisty łatwo następuje degradacja człowieczeństwa. To widać w głębokiej niemoralności ich życia.
Dariusz Oko 
***
i doszedłem do wniosku, że nie chcę mieć nic wspólnego z osobami, u których doszło do degradacji człowieczeństwa, żyjącymi bardzo niemoralnie. Tępienie ich jest jedyną sensowną opcją. Poczułem się oszukany i jestem wdzięczny Szanownym Panom Hitlerowi i Oko za uświadomienie mi grzechu łatwowierności. Cytowani na wstępie ateiści i agnostycy to oczywiście oszuści, a do tego z pewnością lubiący jeździć na rowerze, jeść wyłącznie warzywa, tudzież produkować elektryczność z wiatru, wody i słońca. O skłonnościach lewackich nie wspomnę. Qrde, ale odlot. Normalnie kopara opada.
Tymczasem najlepsze życzenia z okazji święta Matki Boskiej Gromnicznej, czyli Ofiarowania Pańskiego (2/2), miejmy nadzieję, że wkrótce dnia urzędowo wolnego od pracy.

                                                                                     

1 komentarz:

  1. Nie ma się co śmiać z MBG. To poważna sprawa, jak świeczka zgaśnie w drodze z kościoła do domu, mogą wydarzyć przykre rzeczy.
    Poza tym jest bardzo przydatna do usuwania zła w domu - po prostu taki "podręczny" egzorcysta.
    Nie mówiąc już o stosowaniu przez zakonnice i kobiety samotne. Wtedy naprawdę jest niezbędna.

    P.S. Cytaty w pierwszej części artykułu pierwsza klasa!

    OdpowiedzUsuń