poniedziałek, 24 sierpnia 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 2128

Siłą rzeczy boskie objawienie nie może tolerować sprzeciwu; musi odrzucić wszelkie doskonalenie w obrębie siebie samego i spoglądać z pogardą na to, co wynika z postępowego intelektualnego rozwoju człowieka.     
John William Draper
***
To zwycięzcy piszą historię - na swoją modłę. Nic więc dziwnego, że tradycyjne opisy początków chrześcijaństwa jako pierwsze definiowały terminy (określając siebie jako ,,ortodoksyjne", a przeciwstawne sobie jako ,,heretyckie"); idąc dalej, pokazywały - choćby dla własnej satysfakcji - że ich triumf był historycznie nieunikniony albo, w kategoriach religijnych, ,,powodowany  Duchem Świętym". Jednak odkrycia [gnostycznych ewangelii] w Nag Hammadi otwierają zasadnicze kwestie na nowo.
Elaine Pagels
---
[Wcześni chrześcijanie] identyfikowali swoich przeciwników, czy to żydów, pogan, czy heretyków z siłami zła, a więc szatana... Sprawy nie uległy poprawie od tamtego czasu. Skąpana we krwi historia prześladowań, tortur, morderstw i zniszczeń dokonywanych w imię religii jest trudna do ogarnięcia, nie mówiąc o podsumowaniu: od rzezi chrześcijan, poprzez krucjaty, Inkwizycję, Reformację, europejski obłęd polowań na czarownice, kolonizację, aż po dzisiejszy zażarty konflikt na Bliskim Wschodzie.
Elaine Pagels

                                                                                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz