wtorek, 7 kwietnia 2015

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1989

 (były pastor kongregacjonalistyczny) 
Wolna myśl jest obserwacją, eksperymentem, dowodem - nic ponad nią. Odrzuca ona zatem  wszelki autorytet - autorytet książki, kościoła, papieża, filozofii, a nawet kongresu naukowego. Nauka sama w sobie nie jest autorytetem, ale wpływem - stałym kojarzeniem faktów z rozumem nie po to, by nakazywać, lecz po to, by wykazywać.
Samuel P. Putnam
---
Nie jest niewolnictwem podporządkowanie się rzeczywistości, niewolnictwem natomiast jest wiara w kłamstwo tylko dlatego, że jest atrakcyjne.
Samuel P. Putnam
---
Ostatnim przesądem ludzkiego umysłu jest to, że religia sama w sobie jest rzeczą dobrą, aczkolwiek istotnie może być ona wolna od dogmatu. Uważam jednak, że uczucia religijne, jako uczucia, są złe i cywilizowany człowiek nie ma z nimi nic wspólnego .... [Gdy] cień religii zniknął na zawsze .... poczułem, że uwolniłem się od choroby.
Samuel P. Putnam
***
 
Duchowny prawie nigdy nie może sobie pozwolić na spojrzenie faktom prosto w oczy. Jego zawodem jest popieranie jednej strony; nie jest zatem w jego przypadku możliwe obiektywne badanie drugiej.
Samuel Butler
---
Jeśli Bóg chce, żebyśmy coś zrobili, to powinien wyrażać swoje życzenia dostatecznie jasno. Rozumni ludzie poczekają aż to uczyni, zanim poświęcą mu więcej uwagi.
Samuel Butler

                                                                                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz