WIELKI, ALE DLA KOGO?
Jednak sam Konstantyn faworyzował chrześcijan, wychwalał ich i nadawał im przywileje. Wszystko to było bardzo atrakcyjne dla ambitnych Rzymian i zachęcało do odchodzenia od pogańskich bóstw na rzecz chrześcijańskiego boga.
Niewykluczone, że słyszeliście tę sławną historię. Otóż w roku 312 Konstantyn maszerował na Rzym. W przeddzień decydującej bitwy przy moście Mulwijskim miał widzenie - krzyż pojawił się na niebie z zawołaniem: ,,pod tym krzyżem zwyciężaj". Rozkazawszy umieszczenie znaku krzyża na tarczach żołnierzy, Konstantyn zepchnął do wody oddziały swojego rywala, zajął Rzym, przeszedł na chrześcijaństwo, zjednoczył imperium i tak się zaczęła szczęśliwa historia chrześcijańskiego świata.
Niestety, praktycznie też nic z tego nie jest prawdą. Przede wszystkim widzenie Konstantyna było w gruncie rzeczy rzekomym snem, który miał i opowiedział o nim swojemu sekretarzowi kilka lat później. Wtedy nie było nawet wzmianki o znaku krzyża, który został symbolem chrześcijaństwa dopiero po upływie kilku wieków. Symbolem, który Konstantyn faktycznie przyjął był chi-rho,
Konstantyn dał swoim oddziałom nowy sztandar - tzw. labarum,
Tak się zdarzyło, że Konstantyn był generałem, który miał szczęście. Torując sobie morderstwami drogę do władzy absolutnej pozostał przez całe życie głęboko przesądnym poganinem. Wyjątkiem był chrzest, który przyjął, ale dopiero na łożu śmierci. Wcześniej biskupów chrześcijańskich wyniesiono z nieznaczących nizin na prominentne stanowiska dworu cesarskiego, przyznano im wynagrodzenie z budżetu państwa i ulokowano w pałacach. Biskupi okazali swoją wdzięczność Konstantynowi przez ogłoszenie go wybranym przez Boga trzynastym apostołem, a przeznaczeniem jego następców i potomków było panowanie nad cesarstwem.
Biskupi zostali tubą dynastii rządzącej i surowo tresowali swoją trzodę, by biernie przyjmowała oficjalnie ustaloną prawdę.
Ale to nie była ani prawda, ani historia. Był to zdumiewający stek bzdur z Nowego Testamentu.
Kenneth Humphreys
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz