piątek, 27 czerwca 2014

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1705

Z wszystkich rodzajów tyranii, które dręczą ludzkość, tyrania religii jest najgorsza. Każdy inny rodzaj tyranii jest ograniczony do świata, w którym żyjemy, a ta próbuje przekroczyć granice grobu i usiłuje nas ścigać przez całą wieczność.
Thomas Paine
***
Przeważający nacisk na motyw strachu, by narzucić absolutne przykazania sprawił, że moralność religijna wykształciła największe okrucieństwa znane ludzkiemu sercu.
Morris R. Cohen
***
Na szczęście starych sposobów straszenia i sprawowania władzy religia nie może już stosować tak skutecznie, jak to robiła zaledwie kilkanaście dekad temu. Jednak atmosfera i zaciekłe nastawienie pozostają. Nawet jeśli religia nie może zwyczajnie odwołać się do zbrojnego ramienia prawa, by ukarać heretyków, to wciąż wykorzystuje psychologię strachu, a jej wpływ w przeważającej mierze polega na przerażaniu ludzi i zniekształcaniu ich poglądów oraz zatruwaniu każdego procesu rozumowania.  
Emanuel Haldeman-Julius
***
Na świecie jest kilkanaście wielkich religii, złożonych z setek sekt mających swoje święcenia kapłańskie, skomplikowane wierzenia i rytuały, niebo i piekło. Każda ma tysiące czy miliony, albo setki milionów ,,prawdziwych wyznawców"; każda przeklina pozostałe z mniejszą lub większą zawziętością i każda jest gigantycznym bastionem korupcji.
Upton Sinclair

                                                                                      

1 komentarz:

 1. Religia wciąż stanowi opium ludu. Wciąż masy doprowadza do odurzenia wyzwalając pierwotne instynkty utrwalone w czasach jaskiniowych.
  Przeterminowane dragi ciągle jeszcze przynoszą zyski. I będą, dopóki nie uwolnimy się od fobii, stresów, murzyńskości, a pasożyty czerpiące z tego profity nie utracą ich wraz z przywilejami.
  I, gdy nauka wyjaśni wiele zjawisk obudowanych na cudzie oraz bogu-zapchajdziurze.
  Opium kiedyś musi zwietrzeć.

  Artur Pocieszko

  OdpowiedzUsuń