niedziela, 13 stycznia 2013

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 1176

 ŚWIATEŁKO DO MÓZGU 
 
Trzeba encyklopedycznej ignorancji historii, mitologii i sztuki, by myśl, że którakolwiek z naszych religii reprezentuje nieomylne słowo Jedynego Prawdziwego Boga brać choćby pod rozwagę, bo rytuały i ikonografie religii mówią o wiekach ich wzajemnego przenikania się.  Bez względu na to, z jakiego wyimaginowanego pochodzą źródła, doktryny religii nie są bardziej możliwe do utrzymania niż te, które, z braku wyznawców, zostały wyrzucone na śmietnik mitologii tysiące lat temu; dowody na uzasadnienie wiary w dosłowne istnienie Jahwe i Szatana nie są solidniejsze od tych przemawiających za utrzymaniem Zeusa na jego górskim tronie czy Posejdona wzburzającego fale mórz.
Sam Harris
---
W historii nie ma społeczeństwa, które by kiedykolwiek cierpiało z powodu tego, że jego członkowie stali się zbyt rozumni - zbytnio niechętni przyjmowaniu dogmatu, zbytnio domagający się dowodów. 
Sam Harris

                                                                                           

1 komentarz:

  1. Poziom świadomości określa szczęście. Odkrywając kolejne pokłady wiedzy nie zbliżamy się do prawdy....Czy możemy być szczęśliwi w niebie nie mając możliwości konfrontacji stanu naszego szczęścia ze szczęściem innych i czy możemy cierpieć w piekle, skoro jest to nasz stan doczesny i nie mamy możliwości jego weryfikacji?
    wa-t

    OdpowiedzUsuń