czwartek, 19 stycznia 2012

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 745

Francuski humanista, naukowiec i drukarz. Tłumacz m.in. pisarzy klasycznych, Erazma z Rotterdamu, Franciszka Rabelais. Często określany jako ,,pierwszy męczennik Odrodzenia". Był wielkim entuzjastą renesansowej edukacji i głosicielem antyklerykalnych poglądów. Trzykrotnie oskarżany o ateizm (m.in. ze względu na zaprzeczanie nieśmiertelności duszy), został ostatecznie uznany winnym zarzucanych mu ,,przestępstw" i skazany przez wydział teologiczny paryskiej Sorbony na tortury i spalenie (wraz ze swoimi książkami) na stosie. Wyrok w imię Boże został wykonany na placu Maubert. 

Należy podkreślić, że wyrok na Doleta wydał uniwersytecki wydział teologii - ,,nauki" o Bogu (cokolwiek to znaczy), którą dzisiaj też się uprawia na podobnych wydziałach wielu polskich państwowych uniwersytetów, np. Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Opolskiego, Szczecińskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Śląskiego w Katowicach, dzięki czemu, o zgrozo!, wciąż przybywa fachowców od religijnego prania mózgu. A żeby było i straszniej, i śmieszniej, istnieje też coś takiego, jak Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Dodajmy, że cała ta śmiechu warta pseudonauka jest na równi z prawdziwą nauką finansowana przez budżet (nominalnie neutralnego światopoglądowo) państwa, czyli z pieniędzy wszystkich podatników*! Jak długo jeszcze będziemy płacić ciemnocie i zabobonowi ten haniebny haracz?
____________________________________
* Państwo tylko wykłada kasę m.in. na pensje pracowników ,,naukowych" i zapewnia infrastrukturę (np. pomieszczenia). Poza tym nie ma nic do powiedzenia, ponieważ zgodnie z Ustawą ,,Prawo o szkolnictwie wyższym" nadzór nad wydziałami teologicznymi działającymi na uczelniach państwowych w zakresie nauczania teologii katolickiej sprawują odpowiednie władze kościelne. Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską wobec Wydziału i Wydział wobec Stolicy Apostolskiej, a w szczególności nadzoruje program nauczania teologii katolickiej oraz udziela osobom nauczającym misji kanonicznej (cokolwiek to znaczy).

                                                                                           

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza