wtorek, 6 grudnia 2011

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 656

Powszechne procesy w kosmosie nie zostały stworzone ani przez żadnego boga, ani przez człowieka.
Heraklit z Efezu
---
Bóg jest dniem i nocą, wojną i pokojem, sytością i łaknieniem; zmienia się on w taki sam sposób, jak zmienia się ogień po zmieszaniu go z przyprawami i jest nazwany zgodnie z każdą z nich.
Heraklit z Efezu
***
Łał! Już 500 lat przed naszą(?) erą gość zauważył, że bóg/Bóg/bÓg/BÓg/BÓG/bóG/bÓG jest wymysłem ludzi i zmienia się  zgodnie z ich podejściem do rzeczywistości, a ze swoimi oponentami rozprawia się dokładnie tak samo, jak oni ze swoimi. Ponadto strzela fochy, które w zależności od potrzeby chwili są nazywane cudami, nagrodami, karami za grzechy czy niezbadanymi wyrokami. Krótko mówiąc, jest po prostu ciasnym, nieco śmierdzącym, ale za to ciepłym intelektualnym grajdołem, do którego zawsze można się schronić, gdy powietrze na otwartej przestrzeni, choć świeże i ożywcze, staje się zbyt ostre i przenikliwe. Pięć wieków później ten grajdoł nieco się powiększył - o jamę zwaną Jezusem. 

                                                                                   

1 komentarz:

  1. Tego gościa 500 lat temu, ominął stos... na szczęście, trzeba było dłuuugo czekać, by móc mu otwarcie przyznać rację bez obawy przed inkwizycją:)

    OdpowiedzUsuń