sobota, 15 października 2011

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 537

 VOX DEI? 
|||||
|||
|
 Stary Testament 
Ks. Koheleta, rozdz. 3, ww. 19-21

 BIBLIA TYSIĄCLECIA
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością. Wszystko idzie na jedno miejsce: powstało wszystko z prochu i wszystko do prochu znów wraca. Któż pozna, czy siła życiowa synów ludzkich idzie w górę, a siła życiowa zwierząt zstępuje w dół, do ziemi?
---
 BIBLIA WARSZAWSKO-PRASKA 
Taki sam bowiem jest los człowieka, jak i zwierzęcia: podlegają tym samym prawom. Schodzą z tego świata tak jedni, jak drudzy. Oddychają tym samym powietrzem. W niczym tu człowiek nie przewyższa zwierzęcia. I człowiek, i zwierzę to marność. I człowieka, i zwierzę czeka ten sam koniec: z prochu powstali i w proch się obrócą. Bo któż wie, czy to prawda, że życie z człowieka ulatuje ku górze, podczas gdy ze zwierzęcia zstępuje do otchłani ziemi?
---
 BIBLIA WARSZAWSKA  
Bo los synów ludzkich jest taki, jak los zwierząt, jednaki jest los obojga. Jak one umierają, tak umierają tamci; i wszyscy mają to samo tchnienie. Człowiek nie ma żadnej przewagi nad zwierzęciem. Bo wszystko jest marnością. Wszystko idzie na jedno miejsce; wszystko powstało z prochu i wszystko znowu w proch się obraca. Bo któż wie, czy dech synów ludzkich wznosi się ku górze, a dech zwierząt schodzi w dół na ziemię?
***
ŚMIERĆ
Papież czy pies, prezes czy kot, milioner czy mysz kościelna - za życia równi. A gdy kopną w kalendarz? Otóż NA PEWNO będą tym samym. A ,,dusza"? Cóż, w najlepszym razie NIE WIADOMO. Stoi jak wół w Starym Testamencie, tym samym, który ponoć nie myli się co do zdarzeń z przyszłości opisanych w Nowym. 

Czyli jeśli Pan, który ludziom pilnie dyktował swoje Słowo, sam nie miał bladego pojęcia, to co można powiedzieć o Kkorporacji zabobonu, bez końca szantażującej swoją naiwną trzodę, że wyląduje w piekle, gdy nie będzie jej posłuszna?!

                                                                                          

1 komentarz:

 1. Nic nie znaczy stworzeń los,
  ważny jest pękaty trzos.
  Jedni z tego procederu żyją,
  drudzy wrażeń podniebienia nie kryją.
  Jak to jest - żyć kosztem drugiego,
  ustanowić panem życia - siebie samego?

  OdpowiedzUsuń