poniedziałek, 12 września 2011

ABSURDALIA RELIGIJNE - CZ. 433

Najbardziej rzuca się dziś w oczy wykluczanie Kościoła i katolików z życia politycznego, i co dziwne - zdecydowana większość katolików, świeckich i duchownych, uważa to za normalne i słuszne.
Czesław Bartnik
***
Ponadto tytuły, którymi ten pan się legitymuje (ksiądz, profesor - kolejność nie wynika jedynie z konwencji) i dziedziny jego działalności  (teologia, filozofia) brzmią łącznie mniej więcej tak, jak ,,tytuł" (,,uzdrawiającego" za pomocą zaklęć i talizmanów) szamana w przypadku osoby będącej jednocześnie lekarzem czy astrologa zajmującego się astronomią. To jakaś poznawcza schizofrenia. Ksiądz przecież stawia wszystko ponad dowód, a profesor dowód ponad wszystko. Teologia drepcze w miejscu, poszukując odpowiedzi na niepotrzebnie zadawane pytania; jest wstydliwą chorobą - syfilisem intelektu. Filozofia natomiast idzie naprzód, staje wobec najtrudniejszych pytań i nie obawia się niewygodnych odpowiedzi; w tym sensie jest ozdobą intelektu. Wiadomo też, że teolog zawsze chętnie umieści filozofa na stosie, który potem z przyjemnością podpali w imię obrony jedynej ,,prawdy" objawionej przez swojego urojonego Boga. 
***
Znaczący wkład empiryzmu nie polega na wyeliminowaniu pewności, a na wyeliminowaniu nieomylności jako kryterium pewności. To przejście od ,,infalibilizmu" (od łac. infalibilis - nieomylny) do ,,falibilizmu" (od łac. falibilis - omylny) ma poważne konsekwencje nie tylko dla tolerancji, ale także dla podporządkowania wiary rozumowi, a teologii filozofii. 
George H. Smith
***
 
Filozofia nie ma w polu widzenia żadnego punktu końcowego z wyjątkiem prawdy. Wiara nie poszukuje niczego, oprócz podporządkowania i pobożności.  
Benedykt Spinoza
---
Prawa, które nakazują, w co każdy musi wierzyć, a zakazują człowiekowi mówić lub pisać cokolwiek przeciwko temu czy innemu poglądowi są często stanowione, by zadowolić lub raczej udobruchać tych, którzy nie mogą znieść niezależnych umysłów.
Benedykt Spinoza
***
  
Jules Joseph Lefebvre (1836-1911) 
Prawda (1870)

                                                                                       

3 komentarze:

 1. Cała prawda i tylko prawda!

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczemu właściwie nie nazywacie pana Spinozy jego prawdziwym imieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Którym - portugalskim Benedito‎, hebrajskim ברוך, czeskim Beneš, włoskim Benedetto, francuskim Benoît czy łacińskim Benedictus (tj. Benedykt, którego zaczął używać, gdy w wieku 23 lat został za herezję usunięty ze społeczności żydowskiej)...? A może po prostu - Błogosławiony? :)

   Usuń